Sepsisli hastalarda beslenmenin moleküler düzeydeki etkinliğinin araştırılması
Nutrition in patients with sepsis molecular levelinvestigation
- Tez No: 554946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sepsis enfeksiyonla indüklenen fizyolojik, patolojik, biyokimyasal anormalliklerin eşlik ettiği bir sendrom olup ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Gerçek insidansı bilinmemesine rağmen dünya çapında mortalitenin başta gelen nedenlerinden biri olduğu tahmin edilmektedir (1). Septik şok mortalite riski tek başına sepsisten çok daha yüksek olan, dolaşım sistemi bozukluğu, hücresel ve metabolik anormalliklerin eşlik ettiği, ortalama arter basıncını 65 mmHg ve üzerinde tutmak için vazopressör gereksinimi duyulan ve hipovolemi yokluğunda serum laktat seviyesinin 2 mmol/L (>18 mg/dL) üzerinde olması ile tanımlanan tablodur. Bu iki bulgunun varlığında mortalite riski %40'dan yüksektir (1). Sepsis ve septik şok bugün bile %20-%50 arasında değişen yüksek mortalite oranlarına sahiptir. Etken mikroorganizmanın belirlenmesi gerekli olmasına rağmen kültür testleri zaman alıcı ve sensitivitelerinin düşük olması nedeniyle her zaman faydalı olamamaktadır (2). Sepsis şiddetini değerlendirmek için sıklıkla SOFA ve APACHE 2 skorları kullanılmaktadır. Bu skorlama sistemlerinin kullanımı oldukça kompleks ve zaman alıcıdır. Skorlama için gerekli parametrelerin toplanması her zaman mümkün olmayabilir. Bu yüzden sepsis şiddetini daha kolay değerlendirebilmek için kolaylıkla ölçümü yapılabilecek bir biyobelirtece ihtiyaç vardır (2). Yoğun bakım hastalarında bilhassa sepsis de dahil olmak üzere malnutrisyon artmış morbidite ve mortaliteyle ilişkili olup bu hastaların standart bakımlarında nutrisyonel destek son derece önemlidir. Sepsis, proinflamatuvar metabolik yanıt, artmış enerji tüketimi, hızlanmış katabolizma ve hiperdinamik dolaşımsal değişiklikler ile karakterizedir. Bu bağlamda sepsis hastalarında yağsız vücut kütlesinde azalma, organ fonksiyonlarında ve immün fonksiyonlarda bozulma gerçekleşir ki bu durumun uzun sürmesi halinde protein enerji malnutrisyonu, enfeksiyoz morbiditede artış, yapay 2 solunum bağımlılığı, yoğun bakım ve hastanede kalış süresinin artması ve mortalitede artış gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu araştırmada sepsisli hastalarda 1,3mg/kg/gün dozunda protein desteği ile 2mg/kg/gün dozunda protein desteği ile beslenen hastalarda inflamatuar ve antiinflamatuar moleküllerin düzeyinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sepsis infection-induced physiological, pathological, biochemical abnormalities is a serious public health problem. True incidence not known, but one of the leading causes of worldwide mortality It is estimated to be (1). Circulatory septic shock mortality risk is much higher than sepsis alone. system disorder, accompanied by cellular and metabolic abnormalities, mean artery vasopressors needed to maintain the pressure of 65 mmHg and above; 2 mmol / L (> 18 mg / dL) above the serum lactate level in the absence of hypovolemia is defined by the table. In the presence of these two findings, the mortality risk is more than 40%. is high (1). Sepsis and septic shock have high mortality rates ranging from 20% to 50% even today rates. Although it is necessary to determine the active microorganism culture tests are time consuming and always useful because of their low sensitivity can not be (2). SOFA and APACHE 2 scores are often used to evaluate the severity of sepsis. It is used. The use of these scoring systems is quite complex and time-consuming. Is the receiver. The collection of parameters for scoring is always possible It may not be. Therefore, to evaluate the severity of sepsis more easily There is a need for a biomarker that can be measured (2). Increased malnutrition, especially in sepsis, in ICU patients morbidity and mortality and nutritional Support is extremely important. Sepsis, proinflammatory metabolic response, increased energy consumption, with accelerated catabolism and hyperdynamic circulatory changes Characterized. In this context, decrease in lean body mass, organ dysfunction and immune function occurs, which protein malnutrition, increase in infectious morbidity, artificial 2nd respiratory addiction, intensive care and increased hospital stay and mortality situations such as increase. In this study, 1,3mg / kg / day protein supplementation in sepsis patients 2mg / kg / day dose of protein supplementation in patients fed with inflammatory and The aim of this study was to compare the level of antiinflammatory molecules.