Ultrasonografik ölçümlerin karpal tünel sendromu tanısındaki önemi ve elektrofizyolojik değerlerle karşılaştırılması
Diagnostic significance of ultrasonographic measurements in carpal tunnel syndrome: correlation with nerve conduction studies
- Tez No: 554977
- Danışmanlar: DR. NİLGÜN MESCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda prob teknolojisinin gelişmesi ile periferik sinirlerin ultrasonografik olarak incelenmesi mümkün hale gelmiştir. Literatürde karpal tünel sendromu tanısının çeşitli ultrasonografik ölçümlerle konulabileceği öne sürülmüştür. Biz bu çalışmamızda karpal tünel sendromu (KTS) tanısı koymada üzerinde durulan bu değerlerden median sinirin psiform kemik hizasındaki kesitsel alanı (cross sectional area-CSA), psiform kemik hizasındaki CSA'nın radioulnar eklem hizasındaki CSA'ya bölünmesiyle elde edilen şişme oranı, hamat çentiği ile trapezium trabeküllerine çekilen çizgiden median sinir–transvers karpal ligaman bileşkesine çekilen dik çizginin ölçülmesiyle bulunan palmar yaylaşma değerlerini ve literatürde rastlayamadığımız psiform kemik hizasında median sinirin kesitsel alanının aynı seviyede ölçülen ulnar sinir kesitsel alanına oranının (CSAP/CSAU) önemini ve bu ölçümlerin elektrofizyolojik değerlerle korelasyonunu bulmayı amaçladık. Bu çalışma Ağustos 2013 – Ağustos 2014 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Elektrofizyoloji laboratuvarında KTS tanısı konulan ve aşağıdaki kriterleri karşılayan 31 hasta (50 el) ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine başvuran sağlıklı 30 kişilik (57 el) kontrol grubuyla yapıldı. Hastalar duyusal etkilenimi olanlar ve hem duyusal hem motor etkilenimi olanlar belirtilerek ultrasonografik ölçümler için elektrofizyolojik çalışmalarla aynı gün içinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği'ne yönlendirildi. Burada ultrasonografik ölçümlerin her biri üçer kez yapılarak ortalamaları kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Lately ultrasonographic visualization of the peripheral nerves became possible due to advances in probe technology. Recent articles state that diagnosis of carpal tunnel syndrome is possible by various ultrasonographic measurements. In this study our objective is to investigate the importance of elaborated ultrasonographic measurements which are cross sectional area (CSA) of median nerve at psiform level, proportion of CSA at psiform level to CSA at radioulnar joint level (swelling ratio), 'palmar bowing' obtained by measuring the perpendicular line between median nerve-flexor retinaculum joint and the line among hamate notch and trapezoid tubercle, the ratio of median CSA to ulnar nerve CSA at psiform level (CSAP/CSAU) which has not been studied before upon the diagnosis of carpal tunnel syndrome (CTS) and determine the correlation between these measurements and electrophysiologic values. Our study is performed between August 2013- August 2014 with 31 patients (50 hands) who are diagnosed as CTS according to American Academy of Neurology criterion in Haydarpasa Numune Training and Research Hospital electrophysiology laboratory and 30 healthy volunteers admitted to Physical Medicine and Rehabilitation Clinic. CTS patients are diminished as patients with sensory impairment and patients with both sensory and motor impairment then sent to PM&R Clinic for ultrasonographic measurements. Each of these measurements are performed three times and the mean of these three measurements are recorded.