Ergenlerin fiziksel aktivite ve sigara kullanımının, duygu durumu ve anksiyete ile ilişkisi
Association of physical activity and smoking status with mood and anxiety in adolescents
  1. Tez No: 554978
  2. Yazar: İZZET FİDANCI
  3. Danışmanlar: DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamızda, ergenlerin anksiyete ve duygu durumu üzerine etkili olan faktörlerden, fiziksel aktivite ve sigara kullanım durumunun değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Eylül 2013 – Eylül 2014 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yürütüldü. Çalışmamıza katılmayı kabul eden 12-21 yaş arası 266 ergen dahil edildi. Ergenlere“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Beck Depresyon Ölçeği”ve katılımcılara sigara kullanım durumuna göre“Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi”uygulandı. Veriler SPSS 16.0 istatistik programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 134 (%50,4) erkek ve 132 (%49,6) kız olmak üzere 12- 21 yaş aralığındaki toplam 266 kişi dahil edildi. Katılımcılardan 74 (%27,8) kişisi düzenli spor yapıyorken, 192 (%72,2) kişi düzenli spor yapmamaktaydı. Sigara içen kişi sayısı 96 (36,1); sigara içmeyenlerin sayısı 170 (%63,9) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study aimed to evaluate of the factors affecting mood and anxiety of adolescents: Physical activity and smoking status. Material and Methods: Our study was conducted in Ankara Training and Research Hospital of Turkish Ministry of Health, Family Medicine Outpatient Clinics between September 2013 - September 2014. 266 agreeing adolescents who are 12-21 years old were enrolled.“International Physical Activity Questionnaire”for Adolescents,“State-Trait Anxiety Inventory”,“Beck Depression Inventory”and - depending on smoking status-“Fagerstrom Test for Nicotine Dependence”were administered to adolescents. Data analysis was done through SPSS v16.0. Results: 266 participants aged 12 to 21, consisting of 134 (50,4%) males and 132 (49,6%) females were included in the study. 74 (27,8%) of the participants exercised regularly while 192 (72,2%) did not. 96 (36,1%) participants were smokers, 170 (%63,9) were non-smokers.