SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran ve sigara içen bireylerde sigara bırakmaya hazır olma durumu ve bununla ilişkili faktörlerin saptanması
Determination of readiness to quit smoking of smokers who applied to family medicine polyclinics of Haydarpaşa Numune training and Research Hospital for any Reason and Examining Factors Related to Readiness
  1. Tez No: 554980
  2. Yazar: MERVE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Sigara tüketimi, dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu ve önlenebilir en önemli ölüm nedenidir. Sigara içen bir insanın kendi sağlığı için yapabileceği en önemli davranış, sigarayı bırakmaktır. Kişinin sigarayı bırakabilmesi için kararlı, istekli ve bırakmaya hazır olması gerekir. Sigara bırakmaya hazır olma kavramı Transteoretik Model'de açıklanmaktadır. Bu modelde davranış değişimi; düşünme öncesi, düşünme, hazırlık, eylem ve sürdürme olmak üzere beş aşamadan oluşur. Araştırmamızda, Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran sigara içen bireylerin sigara bırakmaya hazır olma durumunu ve bu durumu etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırma, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 01.02.2019-30.04.2019 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üstü, sigara içen 321 gönüllü kişi ile yapılmıştır. Katılımcılara; sosyodemografik özellikler ve sigara içme özellikleri ile ilgili veri formu, bireyin davranış değişim aşamalarından hangisinde olduğunu belirleyen soru, sigara bırakmaya hazır olma puanını belirleyen ölçek ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Smoking is an important public health problem in the world and the most important preventable cause of death. The most important behavior that a smoker can do for his or her health is to quit smoking. He must be determined, willing and ready to quit smoking so that he can quit. The concept of readiness to quit smoking is explained in the Transtheoretical Model. Behaviour change in Transtheoretical Model consists of five stages; precontemplation, contemplation, preparation, action and maintenance. In our study, it was aimed to determine the readiness to quitting smoking of smokers who applied to family medicine polyclinics for any reason and to examine the factors related to readiness. MATERIALS AND METHODS: This descriptive cross-sectional study was conducted with 321 volunteers aged 18 and over who applied to Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics between 01.02.2019-30.04.2019. The data form related to the sociodemographic characteristics and smoking characteristics of the participants, the questionnaire determining the individual's behavioural change, the scale determining the score of readiness to quit smoking and the Fagerstrom Tolerance Questionnaire were applied. The IBM SPSS Statistics 22 software was used for the statistical analysis.