Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) tanısı ile pulmoner endarterektomi (pea) uygulanan hastalarda mortalite ve morbiditeye etki eden faktörler
Factors affecting mortality and morbidity in pulmonary endarterectomy operated patients diagnosed with chronic thromboembolic pulmonary hypertension
- Tez No: 554982
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon (KTEPH) , pulmoner arterleri organize bir doku ile tıkayan tromboemboli varlığı ile karakterize ender görülen bir hastalıktır. Pulmoner vasküler yatağın mekanik tıkanıklığı ile beraber tıkalı olmayan vasküler yatakta yavaşça gelişen küçük damar vaskülopatisi sonucunda artmış pulmoner vasküler direnç, PAB ve sağ kalp volüm yüklenmesiyle sağ kalp yetmezliği ortaya çıkar. Neredeyse tüm hastalar ilerleyici sağ kalp yetmezliğinden kaybedilir. Hastalığın sinsi başlangıcı nedeniyle tanı genellikle dispne, sağ kalp yetmezliğine bağlı bulgular ve PAB > 40 mmHg'nın üzerine çıktığı geç dönemde konur. Tromboembolik hastalıkta ortalama pulmoner arter basıncı (PAB) 50 mmHg' ı aştığında 3 yıllık mortalite %90'lara çıkmaktadır. KTEPH hastalarının kesin tedavisi pulmoner tromboendarterektomidir. Bu çalışmadaki amacımız hastane populasyonumuzda PEA uyguladığımız KTEPH hastalarımızda mortalite ve morbiditeye etki eden faktörleri araştırmaktır. Materyal Metod: Çalışma hastanemiz olan Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 02/2011 – 02/2012 tarihleri arasında KTEPH tanısı ile PEA operasyonu uygulanan toplam 46 hasta incelenerek yapılmıştır. Hastaların yaşları 14 ile 69 arasında değişmekte olup, 18'i (%39,1) erkek ve 28'i (%60,9) kadındır. Cerrahi işlem Kardiyopulmoner Bypass (CPB) eşliğinde yapıldı. 46 hastanın hepsine PEA uygulandı ancak bazı hastalarda beraberinde ek operatif işlemler de yapıldı. 2 hasta (% 4,3) daha önce opere CABG olup reop PEA oldular. 2 hastaya (% 4,3) PEA ile birlikte CABG aynı seansta uygulandı. 1 hastaya (%2,17) PEA + MVR operasyonu uygulandı. 2 hastaya (% 4,3) PEA + sağ atriyumdan kitle çıkarılması uygulandı. 3 hastaya (%6,5) PEA + PFO kapatılması ve 3 hastaya (%6,5) PEA + TDVA + PFO kapatılması uygulandı. Bulgular: Hastaların yaşları 14 ile 69 arasında değişmekte olan, 18'i (%39,1) erkek ve 28'i (%60,9) kadın olmak üzere toplam 46 olgu üzerinde yapılmıştır. Olguların ortalama yaşları 45,60±13,30'dur. Olguların 8'i (%17,4) ex olurken, 38'i (%82,6) hayattadır. TAPSE değerleri 8 mm ile 28 mm arasında değişmekte olup, ortalaması 15,00±4,57 mm'dir. Hastaların ortalama entübasyon süresi, yoğun bakım ünitesi ve hastanede kalış süreleri sırasıyla 54,17±52,71 saat, 6,30±4,95 gün, 11,59±7,80 gündür. Mortalite gözlenen olguların FEV1 (%) ve FVC (%) düzeyleri, sağ olan olgulardan istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı düşüktür (p1000 dynes/sec/cm–5), mPAB (>50 mmHg), düşük TAPSE (
Özet (Çeviri)
Background: Chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) is a rare disease characterized by the persistence of thromboemboli obstructing the pulmonary arteries as an organized tissue. The consequence is an increase in pulmonary vascular resistance resulting in pulmonary hypertension (PH) and progressive right heart failure. Pulmonary thromboendarterectomy (PTE) is the treatment of choice of chronic thromboembolic pulmonary disease. PEA surgery should be performed as early as possible in the history of this disease, preferentially before development of arteriolitis in the non obstructed territories. Our purpose is to determine the factors that acting mortality and morbidity in the pulmonary endarterectomy population. Material and Method: Between 02/2011 and 02/2012 , 46 patients were treated with PEA in our clinic. Mean age was 45,60±13,30. There were 18 men (%39,1) and 28 women (%60,9). Pulmonary endarterectomy was applied to all patients. 2 patients (%4,3) were reoperated (they were operated CABG before). Pulmonary thromboendarterectomy is performed under hypothermia and total circulatory arrest. PEA + CABG were performed to 2 patients (%4,3), PEA + MVR was performed to 1 patient (%2,17), PEA + PFO closure were performed to 3 patients (%6,5), PEA + TDVA + PFO closure were performed to 3 patients (%6,5) in the same procedure. Results: Operative mortality was %17,4 (n=8), but in the last 30 patients operative mortality was % 10 (n=3). 38 patients were alive (%82,6). Mean entubation time, intensive care unit(ICU) and hospital stay were in order of; 54,17±52,71 hours, 6,30±4,95 days, 11,59±7,80 days. FEV1(% ) and FVC(%) values were significantly lower in the group of mortality observed patients than in the group of patients who survived (p1000 dynes/sec/cm–5), mPAB values (>50 mmHg), low TAPSE values (