Renal transplantasyon sonrası üriner sistem infeksiyonları
Urinary system infections after renal transplantation
  1. Tez No: 554985
  2. Yazar: GÜRSEL ERSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde solid organ transplantasyonları, siklosporin gibi immunosupresif ajanların da klinik kullanıma girmeleriyle terminal dönem organ yetmezliklerinde alternatif bir tedavi seçeneği haline gelmiştir. Tüm transplantasyon hastalarına immunosupresyon uygulamak zorunludur (17). İmmunosupresyon, rejeksiyon kontrolünde oldukça yararlı olmasına karşın, ağır infeksiyonlara da predispozisyon yaratmaktadır (45). Başarılı bir organ transplantasyonuna, infeksiyon ve rejeksiyon gibi birbiriyle yakından ilişkili durumlar majör engeller olarak gösterilmektedir. Rejek siyon ve infeksiyon birkaç açıdan birbirine bağlıdır. Örneğin; allojenik reaksiyonlar bazı infeksiyonları reaktive edebilir, bunun tersi de doğrudur yani infeksiyon hem allograft hasarında hem de Graft Versus Host hastalığında önemli bir rol oynayabilir. Buna ek olarak rejeksiyon kontrolü için uygulanan agresif immunosupresif tedavi de her tip infeksiyona zemin hazırlayabilir (17,1O). Transplante edilmiş organın fonksiyonu ve rejeksiyonu ile ilişkili medikal ve cerrahi problemler dışında, infeksiyonlar transplantasyon sonrası en önemli problemi oluştururlar. Transplante edilen organ tipi transplantasyon sonrası ilk üç ayda gelişebliecek infeksiyonun önemli bir belirleyicisidir. Transplante organ ve etrafındaki yapıların neden en sık ve en önemli infeksiyon yerleri olduğunun birkaç sebebi vardır. Majör cerrahi alanların cerrahi sırasında ve erken post-operatif dönemde bakteriyel ve fungal infeksiyon!ara açık bölgeler olması bu sebeplerin başında gelir. Ayrıca transplante organın vasküler beslenmesinin sağlanması ve fonksiyonel bütünlüğünün korunması da önemlidir. İskemi ve disfonksiyon infeksiyona zemin hazırlayabilecek viral infeksiyonlara karşı direnci azaltırlar ve graftrn minör direnç odağı olmasına katkıda bulunurlar. Bu sebeplere bağlı olarak, renal transplantasyon hastalarında en sık infeksiyon alanı üriner sistemdir (9). Bu çalışmada, renal transplant hastalarında üriner sistem infeksiyonlarının sıklığı ve transplantasyon sonrası antibiyotik proflaksisinin etkinliğinin gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Currently, with the implementation of immunosuppressive agents like cyclosporine solid organ transplantations become an alternative therapeutic choice in severe organ failures. Immunosuppressive therapy is a must for all transplant patients (17). Although immunosuppression has been beneficial in rejection control, it predisposes to severe infections (45). The infections and rejections constitute major drawbacks to successful organ transplantation. They are related in several ways. For example, allogenic reactions can reactivate some infections and conversely, any infection can induce allograft injury and graft versus host disease. Also, aggressive immunosuppressive therapy to control rejections can set the stage for any infection(17,10). Other than the medical and surgical problems regarding the function and rejection of the transplanted organ infections constitute major problems after transplantation. Solid-organ type is the determinant of the upcoming infection in the first there months. The transplanted organ itself and the surrounding tissues are the primary infection sites. There are several causes of this; firstly major surgical areas are open to bacterial and fungal infections intraoperatively and in the early postoperative period, and also the vascular supply of the organ and maintenance of the functional integrity play a role. Ischemia and dysfunction attenuate resistance to infections and make the graft itself as a primary focus of infection. Consequently, the most frequent site of infection in renal transplant patients is the urinary system (9). In this study, we aimed both to determine the frequency of the urinary system infections in renal transplant patients and to demonstrate the efficacy of posttransplant antibiotic prophylaxis.