Basarılı primer PTCA uygulanan ST elevasyonlu miyokard enfarktüsünde 2d-speckle tracking imaging yöntemiyle bakılan sol ventrikül rotasyon parametrelerinin sintigrafik enfarkt alanı ile ilişkisi
Relationship between rotational parameters evaluated by speckle tracking imaging and myocardial infarct size with scintigraphy in STEMI patients who underwent successful primary PCI
- Tez No: 554988
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ST elevasyonlu miyokard enfarktüsünde(STMİ) basarılı primer ptca işlemi uygulandıktan sonra SPECT miyokardial görüntüleme yöntemiyle ölçülen enfarkt alanı ile iki boyutlu speckle tracking görüntüleme ( 2D-STİ) yöntemiyle ölçülen global torsiyon açısı(LV twist) , apikal rotasyon ve bazal rotasyon dereceleri arasındaki ilişkiyi inceledik. Çalışmaya basarılı prımer ptca uygulanan 32 inferior miyokard enfarktüsü(Mİ), 27 anterior miyokard enfarktüsü olan hasta alındı. Başarılı revaskülarizasyondan 2 gün sonra konvensiyonel ekokardiografik, 2D-STİ işlemi ve 2 ay sonra da istirahatte 7 mCi Tc – 99m MIBI 'nin enjeksiyonunu takiben SPECT miyokard görüntüleme ölçümleri yapıldı. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) bıplan SIMPSON metoduyla hesaplandı, global torsıyon açısı , apikal rotasyon ve bazal rotasyon dereceleri parasternal kısa aks bazal ve apikal görüntülerden 2D-STİ yöntemiyle hesaplandı. SPECT yöntemiyle ölçülen enfarkt alanı, enfarktın tüm kalp yüzeyine yüzdesi olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak; tüm Mİ hastalarında enfarkt alanı artıkça LVEF azalmaktadır (r: -0,670 p 0,001) . Enfarkt alanı ile global rotasyon açısı ( r:-0,677 p 0,001) ve apikal rotasyon (r-0,638 p 0.001) arasında anlamlı negatif korelasyon izlenirken, bazal rotasyon ile enfark alanı arasında korelasyon izlenmedi. Mİ tiplerine göre değerlendirildiğinde enfarkt alanının anterıor Mİ'de inferior Mİ'den anlamlı olarak daha geniş olduğu bulunmuştur (%32+-17 / %9.4+-8.6, p0,001). Anterior Mİ'de enfarkt alanı ile global torsiyon açısı , apikal rotasyon ve LVEF arasında anlamlı negatif korelasyon( sırasıyla r:-0,627 p 0,005, r:-0,552 p 0,017, r:-0,640 p0,004) saptanırken bazal rotasyon ile arasında korelasyon izlenmedi. İnferior Mİ'da da enfarkt alanı ile global torsiyon, apikal rotasyon ve LVEF arasında anlamlı negatif korelasyon saptanmıştır ( sırasıyla r=0,698 p=0,001 r=0,548 p=0,012 r =0,578 p=0,008). Fakat bazal rotasyon ile enfarkt alanı arasındaki ilişki anlamsızdır. Primer ptca ile basarılı revaskularızasyon sağlanan ST elevasyonlu miyokard enfarktslü hastalarda enfarkt alanı ile global torsiyon açısı da denilen sol ventrikül twist hareketi , apikal rotasyon ve LVEF değerleri arasında anlamlı negatif korelasyon izlenmiştir. Bazal rotasyon değeri ise enfarkt alanından anlamlı derecede etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Relationship between rotational parameters evaluated by speckle tracking imaging and myocardial infarct size with scintigraphy in STEMI patients who underwent successful primary PCI Purpose: We studied the relationship between global torsion, apical and basal rotations using 2D-speckle tracking imaging (2D-STI) and myocardial infarct size evaluated by SPECT myocardial imaging method in patients with ST- elevation myocardial infarction (STEMI). Methods: 20 inferior and 18 anterior STEMI patients who underwent successful primary PCI were included in the study. Conventional echocardiography and 2D-STI were performed (using EchoPAC'08) 2 days after PCI. SPECT imaging using Tc-99m MIBI was done 2 months after STEMI. Infarct size was expressed as a percentage of the total surface area. Left ventricular ejection fraction (LVEF) was calculated using biplane Simpson's method. 2D-STI was used to evaluate global torsion, apical and basal rotations. Results: There was a negative correlation between infarct size and both global torsion (r: -0.677, p: 0.001) and apical rotation (r: -0.638 p 0.001) whereas no correlation was found with basal rotation. Infarct size in anterior MI patients was found to be significantly greater than that of inferior MI patients (32%±17 vs. 9.4%±8.6, p: 0.001). Infarct size of anterior MI was negatively correlated with LVEF, global torsion, apical rotations (r:-0.627, p 0.005; r:-0.552, p 0.017; r:-0.640, p0.004, respectively) but no correlation was found with basal rotation. Similarly, infarct size of inferior MI was also negatively correlated with LVEF, global torsion and apical rotation (r.-0.698 p0.001; r:-0.548, p0.012; r: -0.578, p0.008 respectively) but not with basal rotation. Conclusions: We found significant correlations between infarct size and not only LVEF but also global torsion and apical rotation in STEMI patients. Thus, irrespective of locations of MI, larger infarct size seems to impair global torsion and apical rotation more while basal rotation is preserved.