Developing a talking dictionary for a morphologically complex language: The case of Laz
Morfolojik olarak kompleks bir dil için konuşan sözlük geliştirme süreci: Lazca
  1. Tez No: 554989
  2. Yazar: AUDREY LYNN RİCHARDSON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖKSEL, YRD. DOÇ. DR. PAVEL LOGAčEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, Lazcanın sözlü morfolojisini, pozisyonel sınıflandırma morfolojisi (PSM) yöntemini kullanarak analiz etmekteyim. Daha sonrasında, bu analizi, Lazca için bir konuşan sözlük (KS) geliştirmek maksadıyla bilgisayarlı yöntemler üstüne yürüttüğüm tartışmaya uygulamaktayım. KS'nin, Lazca öğrenmek isteyenler için bir kaynak olacağını ve dilin yeniden canlandırılmasına katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Hem mevcut dil canlandırma materyallerinin (KS'ler de dahil) hem de Lazcanın mevcut durumuna değindikten sonra, Lazcanın sözel şablonu üstünde PSM analizi gerçekleştirmekteyim. Bunun için, takılar arasında morfolojik öbekleme vakalarını incelemekteyim ve böylece göreli hâkimiyetle bağlantılı hiyerarşik bir model geliştirmekteyim. Morfolojik analizin ardından, PSM modelinin sayısal uygulaması üstüne bir tartışma yürütmekteyim ve morfolojik hiyerarşinin yapısına uygunluğundan dolayı sonlu durum dönüştürücülerini (SDD) en umut vaat eden yaklaşım olarak ele almaktayım. Hem öncelik-odaklı hem de hâkimiyet-odaklı durumların sıralamasını kullanan iki yönlü bir SDD modeli önermekteyim. Burada, PSM analizi ve sonlu durum teknolojisinin kesişiminden faydalanmaktayım. Sözlü eklere karşılık gelen durumlar, morfolojik özelliklerden İngilizceye çevrildikleri zaman, bir hakimiyet yolu (PSM'de belirtildiği gibi) izlerlerken, Lazcadan morfolojik özelliklere çevrildiklerinde bir öncelik yolu izlerler. Sonuç olarak, bu yaklaşım, dil canlandırma alanında morfolojik analiz uygulanması adına önemli bir adımdır ve gelecekteki çalışmaların önünü açıcı niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I conduct a position class morphology (PCM) analysis (Inkelas, 1993) of the verbal morphology of Laz. I then apply this analysis in a discussion of computational methods in order to develop a talking dictionary (TD) which may also serve as a language learning resource and thus aid in language revitalization. Following a brief overview of both the current state of language revitalization materials (including TDs) and the Laz language, I implement a PCM analysis of the Laz verbal template, in which I examine cases of morphological blocking among affixes and thus develop a hierarchical model which relates precedence to relative dominance. Following this morphological analysis, I discuss a potential computational application of the PCM model, identifying finite-state transducers (FSTs) to be the most promising avenue due to their compatibility with the morphological hierarchy. I propose a bidirectional FST model, utilizing both precedence-driven and dominance-driven ordering of states. The intersection of PCM and finite-state technology is exploited in that the states corresponding to verbal affixes follow a path of dominance (as specified by PCM) when translated from morphological features to Laz and a path of precedence when translated from Laz to morphological features. Ultimately, this approach represents valuable first steps in the application of morphological analysis to the sphere of language revitalization and highlights an important avenue for future study.