Elektromagnetik dalgaların yönlü mükemmel iletken küreden saçılması
- Tez No: 5550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ERGUN BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
- I - ABSTRAKT Elektrik ve magnetik vektör potansiyellere ait ifadeler kullanıla rak ilk olarak, TE ve TM modlarında uyarılan dairesel kesitli trans- ' Ol Ol ' misyon borusu ile beslenen Konikal Horn antenden ışıyan uzak elektromag- netik alanlar bulunmuştur. Bu alanlardan hareketle, Konikal Horn' un açık lığına yerleştirilen yönlU mükemmel iletken küreden TM mod unda saçılan (E, H) alan bileşenleri bulunmuş ve bilgisayar yardımıyla ışıma diyagram ları çizdirilerek çeşitli parametrelere göre incelemesi yapılmıştır. Daha sonra mikrodalga bölgesinin X ve S bandlarında ayrı ayrı çalışan bir anten sistemi gerçekleştirmek amacıyla Konikal Horn' un açıklığındaki yönlü mükem mel iletken küre yüzeyinin merkezine X bandında çalışan dairesel biçimli mikroşerit anten ve dizisi yerleştirilmiştir. Elektrik alan bileşenleri ve dizi faktörü hesaplanarak bilgisayar yardımıyla çeşitli parametreler için ışıma diyagramı çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
- II - ABSTRACT In this study, by using the electrical and magnetic vector potan- tial, electromagnetic fields reflecting from the Conical Horn Antenna on the TE and TM modes have been found. This electromagnetic fields on 01 01 the TM modes are scatted from the perfeet conductive spherical surface. The diagram of the scatted E« electric field has been drawn by using the computer. This electrical field was examined for the different parameter. An antenna system has been done in the microwave region on the X and S bands. For this purpose the circular microstrip antenna was fixed on perfect conductive spherical surface. The diagram of the electrical field was drawn by using computer.