Fonksiyon uzaylarında en iyi yaklaşım
The best approximation in function spaces
  1. Tez No: 555053
  2. Yazar: EMRAH KARAGÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezde gerekli olan tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, en iyi düzgün yaklaşımın karakterizasyonu ve en iyi düzgün yaklaşım ile alterne küme arasındaki ilişki incelenmiştir. Dördüncü bölümde, en küçük kareler yaklaşımın karakterizasyonu ifade edilmiştir. Ayrıca, ortogonal polinomlar kullanılarak en küçük kareler yaklaşım polinomunun elde edilmesi incelenmiştir. Bunlara ek olarak, Jacobi polinomlarının ve Chebyshev polinomlarının bazı özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde, en küçük birinci kuvvetten yaklaşımın karakterizasyonu ve tekliği incelenmiştir. Altıncı bölümde, tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the definitions and theorems necessary in the thesis have been given. In the third chapter, the characterization of the best uniform approximation and the relation between the best uniform approximation and the alternating set have been investigated. In the fourth chapter, the characterization of the least squares approximation has been expressed. Also, the least squares approximation polynomial has been obtained by using orthogonal polynomials. In addition, some properties of Jacobi polynomials and Chebyshev polynomials have been given. In the fifth chapter, the characterization and uniqueness of the least-first-power approximation have been investigated. In the sixth chapter, the results obtained in the thesis have been discussed.