Alerjik rinitte nefes egzersizi etkisi
The effect of breathing exercise in allergic rhinitis
  1. Tez No: 945598
  2. Yazar: TURKAN MAMMADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE TANYERİ TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, alerjik rinit tanısı almış bireylerde uygulanan standart medikal tedaviye ek olarak verilen nefes egzersizlerinin semptom kontrolü ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmektir. Nefes egzersizlerinin özellikle göz semptomları, uyku kalitesi, günlük aktiviteler, duygusal etkiler, burun semptomları, pratik problemler ve burun ve göz dışı semptomlar alt başlıkları üzerindeki katkıları incelenmiştir. Yöntem: Prospektif kontrollü olarak tasarlanan bu çalışmaya, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'ne başvuran ve ARIA 2019 kriterlerine göre alerjik rinit tanısı almış 18–65 yaş aralığında toplam 46 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar ardışık olarak iki gruba ayrılmıştır: yalnızca medikal tedavi alan kontrol grubu (n=24) ve medikal tedaviye ek olarak nefes egzersizi uygulayan hasta grubu (n=22). Nefes egzersizi grubundaki hastalara günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere 4-7-8 nefes tekniği uygulanması öğretilmiş ve her seansın yaklaşık 5 dakika sürmesi önerilmiştir. Hastalar bu egzersizi 1 ay boyunca evde düzenli şekilde uygulamıştır. Tüm katılımcılara tedavi öncesi ve 1 ay sonra RQLQ (Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire) ve NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) anketleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 46 hasta dahil edilmiştir; bunların 22'si tedavi+nefes egzersizi grubunda, 24'ü yalnızca tedavi grubundadır. Katılımcıların %60,9'u kadındır; %39,1'i ise erkeklerden oluşmaktadır. Her iki grupta da RQLQ (yaşam kalitesi) ve NOSE (burun tıkanıklığı) skorlarında tedavi öncesi ve sonrası dönemler arasında anlamlı iyileşme saptanmıştır (p0,05). Ancak alt ölçek analizlerinde, günlük aktiviteler alt başlığında tedavi+nefes egzersizi grubunda anlamlı iyileşme olduğu görülmüştür (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of breathing exercises, applied in addition to standard medical treatment, on symptom control and quality of life in individuals diagnosed with allergic rhinitis. The effects of breathing exercises were examined particularly on subdomains such as eye symptoms, sleep quality, daily activities, emotional impact, nasal symptoms, practical problems, and non-nasal/eye symptoms. Methods: This prospective and controlled study included a total of 46 patients aged 18–65 years who were admitted to the Otorhinolaryngology Clinic of Izmir Katip Celebi University Faculty of Medicine and diagnosed with allergic rhinitis according to the ARIA 2019 criteria. Participants were sequentially divided into two groups: a control group (n=24) receiving only medical treatment, and an intervention group (n=22) receiving medical treatment in addition to the breathing exercises. All participants completed the RQLQ (Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire) and NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) questionnaires before treatment and one month later. Patients in the intervention group were instructed to perform the 4-7-8 breathing technique twice daily, in the morning and evening, with each session lasting approximately five minutes. They were asked to continue the exercises regularly for one month at home. Compliance was supported by weekly follow-up calls and the use of an exercise diary. Results: A total of 46 patients were included in the study; 22 in the treatment plus breathing exercise group and 24 in the treatment-only group. Of the participants, 60.9% were female and 39.1% were male. In both groups, significant improvements were observed in RQLQ (quality of life) and NOSE (nasal obstruction) scores between the pre-treatment and post-treatment periods (p0.05). However, in the subscale analysis, a statistically significant improvement was observed in the daily activities subscale in the treatment and breathing exercise group (p=0,007).