Kur'an'da vahyin kaydına ilişkin kelimelerin incelemesi
A study on the words related to the recording of Qurʾānic revelation
  1. Tez No: 555068
  2. Yazar: MELİZ BARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÖZELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışmamız kavram incelemesi örnekliği teşkil etmektedir. Çalışmamızın amacı Kur'an vahyinin sözlü ve yazılı kaydı ile ilgili tespit edilen fiil, kelime ve ifadelerin Kur'an'daki anlam ve kullanımlarını ortaya koymaktır. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kur'an'da kronolojik olarak vahyin sözlü kaydına ilişkin fiil, kelime ve ifadeler tespit edilerek, bunların Arapça sözlük ve ʿUlūmu'l-Ḳurʾān kaynaklarında yer alan temel anlamları araştırılmıştır. Aynı zamanda bu ifadelerin tefsir kaynaklarında yer alan yorum biçimlerine yer verilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde Kur'an'da kronolojik olarak vahyin yazılı kaydına ilişkin tespit edilen fiil, kelime ve ifadelerin anlamları araştırıldı. Kur'an'daki kullanımları incelenerek, tefsir kaynaklarında yer alan açıklamalar sunuldu. Elde edilen tespitler doğrultusunda vahyin sözlü ve yazılı kaydına ilişkin ifadelerin niteliğini kapsayan bir inceleme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our work is an example of words study. The aim of our study is to reveal the meanings and uses of verbs, words and expressions in the Qurʾān. Our research is composed of introduction and two chapters. In the first chapter, related to the chronological order of the Qurʾān we had determined / investigated the basic meanings of verbs, words and expressions that have been researched in the Arabic dictionary and sources of ʿUlūm al-Qurʾān according to the verbal recording of Revelation. At the same time, the interpretation forms included in the sources Commentary (al-tafsīr) of these statements are given. In the second chapter, related to the chronological order of the Qurʾān we had investigated the meanings of the verbs, words and expressions finding in the written recording of Revelation. Their uses in the Qurʾān were examined and explanations in their sources commentary (al-tafsīr) were presented. In accordance with the findings, a synthesis is presented which includes the nature of the expressions related to the verbal and the written recording of Revelation.