A meta-analysis of the effect of bimodal subtitling on vocabulary learning among adult EFL learners
Yetişkin EFL oğrenmenler arasındaki mesleki oğrenme üzerine bimodal kaynak etkisinin meta-analizi
  1. Tez No: 555069
  2. Yazar: REEM ALI JABER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KEŞLİ DOLLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, İngilizce altyazı kullanımının yabancı bir dil olarak İngilizce (EFL) öğrencilerinin kelime hazinesi gelişimi üzerindeki etkisini araştırmak için yürütülmüş bir meta-analizdir. Çalışma, İngilizce olarak çift modlu altyazı kullanımının EFL öğrencilerinin kelime hazinelerini edinmedeki potansiyel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, çift modlu olarak yer alan altyazıların EFL öğrencileri arasında farklı bağlamlarda ve ortamlarda kelime öğrenimi üzerindeki etkisine ilişkin önceki araştırmaların bir araya getirilip incelenmesi ile oluşturulmuştur. Asıl odak, kelime öğrenme ile ilgili bir konu olarak çift modlu altyazı ile ilgili mevcut literatürü sistematik hale getirmek ve bu konudaki farklı çalışmaların bulgularını karşılaştırmaktır. Bu şekilde, EFL öğrencileri için ikinci dil gelişimi açısından çift modlu altyazı kullanımı etkili bir öğretim yöntemi olarak ele alınabilir. Sonuç olarak, bu çalışma, İngilizce seslendirilen materyalin İngilizce altyazılarının kullanımını, öğrencilerin dile çift modlu maruz kalması sayesinde ileri düzeyde bir kelime bilgisi edinmelerini destekleyecek bir yöntem olarak test etmeyi amaçlamaktadır. Önceki literatürü analiz etmek amacıyla, çalışmanın genel etki büyüklüğünü ölçmek ve İngilizce eğitimcilerini buna göre yönlendirmek için Stata 14 programı kullanılarak bir meta-analiz yapılmıştır. 10 çalışmadan elde edilen sonuçlar, çift modlu altyazının, yetişkin EFL öğrencileri arasında kelime öğrenimine genel olarak olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A meta-analysis is conducted to investigate the impact of English subtitling on EFL learners' vocabulary improvement. The present study aims at examining the potential effectiveness of bimodal subtitles of English on the acquisition of vocabulary of EFL learners. This study is done by collecting and analyzing previous research investigated on the effect of bimodal subtitles on vocabulary learning among EFL learners in different contexts and settings. The main point is to systemize the existing literature on bimodal subtitle as a topic in relation to vocabulary learning, and to compare the results of different studies in this respect. Thus, second language development could be addressed through using bimodal subtitling as one effective teaching method for EFL learners. Consequently, the study aims to test same-language subtitles of English as a method to prepare students to promote advanced knowledge of vocabulary through language exposure. In an effort to investigate previous literature, a meta-analysis is developed to measure the overall effect size of the study and to guide English educators accordingly. Stata 14 is used for the analysis. The results extracted from the 10 papers found overall positive effect of bimodal subtitling on vocabulary learning among adult EFL learners.