An investigation on the relationship between technology adopter categories and technological pedagogical content knowledge level of pre-service EFL teachers
İngilizce öğretmen adaylarının teknoloji benimseme kategorileri ile teknolojik pedagojik alan bilgileri arasındaki ilişkiye dair bir araştırma
  1. Tez No: 555072
  2. Yazar: MERVE ŞENEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının teknolojiye karşı olan tutumlarını sergilemek amacıyla onların teknoloji benimseme kategorilerini ortaya çıkarmak, teknolojiyi etkili bir şekilde entegre etme konusundaki yetkinliklerini belirlemek için Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) seviyelerini belirlemek ve teknolojiye karşı olan tutumlarının, teknolojiyi kendi alanlarında pedagojik açıdan kullanmalarına etkisi olup olmadığını görmek amacıyla teknoloji benimseme kategorileri ile TPAB seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Bu çalışma nicel olarak yürütülmüştür ve araştırma sorularına cevap verebilmek için korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler Dugas (2005) tarafından geliştirilen TACI ölçeğini ve Kabakçı Yurdakul ve diğerleri (2012) tarafından ortaya konan TPACK-deep anketini içeren bir anketle toplanmıştır. Araştırmaya, Türkiye'nin farklı şehirlerinden özel ve devlet üniversitelerinin lisans programlarının son sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 130 İngilizce öğretmen adayı gönüllü olarak katılmıştır. Elde edilen bulgular, İngilizce öğretmen adaylarının ağırlıklı olarak sorgulayıcılar kategorisinde olduğunu göstermiştir. Dahası, bu katılımcıların yüksek oran TPAB seviyesine sahip oldukları belirlenmiştir. Bununla birlikte, kadın katılımcıların ortalama puanları erkek katılımcılardan biraz daha fazla olsa da, hem kadın hem de erkek katılımcıların hem TACI puanlarında hem de TPACK düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı ortaya konulmuştur. Sonuçlar ayrıca akademik başarı ile TACI skorları ve TPAB seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir. Son olarak, İngilizce öğretmen adaylarının teknoloji benimseme kategorileri ile TPAB düzeyleri arasında bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present research was conducted with the aim of presenting pre-service EFL teachers' technology adopter categories to display their attitudes towards technology in general, determining their Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) levels to see their competence in integrating technology effectively and finding out the relationship between pre-service EFL teachers' technology adopter categories and TPACK levels in order to find out whether their attitudes define how effective they are in using technology pedagogically to teach in their content area. This study is quantitative in nature and used correlational design. The data were collected through a survey which included the TACI rubric developed by Dugas (2005) in order to detect prospective EFL teachers' technology adopter categories, and the TPACK-deep scale that was developed by Kabakçı Yurdakul et al. (2012) in order to detect the TPACK levels of the participants. A total of 130 pre-service EFL teachers, who were at their last year of their undergraduate program both in private and public universities from different cities of Turkey, participated voluntarily in the study. The findings indicated that technology adopter category of pre-service EFL teachers is predominantly early majority, and they had high level of TPACK. However, it is inferred that even though female participants had slightly more mean score, there wasn't statistically significant difference between female and male participants' both in TACI scores and TPACK levels. Results also showed no statistically significant difference between academic success and TACI scores and TPACK levels. Finally, it was found out that there is not any relationship between pre-service EFL teachers' technology adopter categories and their TPACK levels. Based on these findings, this research contributes to the literature by providing several pedagogical implications about the ways of developing pre-service EFL teachers' approach towards technology.