The cultural politics of technology between anxiety and anticipation: The technology opinion leaders on Turkish Twitter/X
Endişeyle beklenti arasında teknolojinin kültürel politikası: Twitter/X'teki TÜrk teknoloji kanaat önderleri
- Tez No: 874486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÜNEŞ AYAS, DOÇ. DR. ALPER BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Science and Technology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Modernleşme çabalarının başladığı ilk andan itibaren, kültürel endişe ve beklentiler; ilerleme, teknoloji ve kalkınma konularındaki söylem ve temsilleri şekillendirmiştir. Bugün için kanaat önderleri tarafından üretilen söylem ve temsil pratiklerinin görünür olduğu mecralardan biri sosyal ağlardır. Aydınlar üzerinden yürütülen modernleşme söylemiyle ilgili oldukça zengin bir literatür bulunmasına rağmen, sosyal medya platformlarının yükselişinin bu söylem ve temsilleri nasıl dönüştürdüğü önemli bir soru olarak öne çıkmaktadır. Literatürdeki söz konusu ihtiyacı gidermek adına bu çalışma; Twitter/X platformunda teknoloji alanında Türkçe içerik üreten popüler kanaat önderlerinin söylem pratiklerine odaklanmaktadır. Popüler kanaat önderlerinin söylem pratiklerine başvurularak bu pratiklerdeki örüntü ve farklılaşmalar vasıtasıyla tarihî süreklilikleri dikkate alan bir harita çıkarmak hedeflenmiştir. Çalışmada, teknoloji alanında Türkçe içerik üreten, bu alanda uzmanlaşmış ve temsil kabiliyeti yüksek kanaat önderlerini belirlemek amacıyla, Twitter/X platformunun liste özelliği temel alınarak optimize edilmiş bir yöntem geliştirilmiştir. Böylece, tespit edilen popüler kanaat önderlerinin tweetleri/paylaşımları belirli kategori ve temalar çerçevesinde tasnif edilmiş ve analize tabi tutulmuştur. Çalışmada, modernleşme söylemlerine hâkim olan kültürel endişe ve beklentilerin kanaat önderleri tarafından yeniden üretildiği sonucuna ulaşılmıştır. Kanaat önderlerinin görüşlerinde ortaklaşan temel vurgu teknolojik ilerlemenin kaçınılmazlığıdır. Bu yönüyle, kanaat önderleri, hâkim teknoloji anlatılarına paralel olarak, fırsatları öne çıkaran fakat riskleri de görmeye çalışan, büyük ölçüde iyimser bir tutumu benimsemişlerdir. Buradan hareketle, kanaat önderlerinin protopyacı ve ütopyacı perspektif arasında konumlandığı tespit edilmiştir. Türkiye özelinde ise teknolojiyi daha arka plana atan, zihniyet kavramı etrafında şekillenen kültüralist bir söylem ve kalkınmacı bir vurgu öne çıkmaktadır. Bu bağlamda kanaat önderlerinin söylemlerine rengini veren iki yönelim ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri Batı/Aydınlanma değerlerine dayalı evrenselciliğe meyleden, hâkim kültürel kodları ve cari siyasi anlayışı ilerlemenin ve kalkınmanın önündeki engel olarak gören bir anlayışa denk gelirken, diğeri gelenekten hareketle kontrollü bir ilerlemeyi benimseyen,“yerli ve millî”retorikle beslenen tekno-muhafazakar bir yaklaşıma sahiptir.
Özet (Çeviri)
From the very beginning of modernization efforts in the Turkish context, cultural anxieties and expectations have shaped discourses and representations of progress, technology and development. Today, one of the channels through which the discourse and representation practices produced by opinion leaders are visible is social networks. Although there is a rich literature on the modernization discourse conducted through intellectuals, an important question is how the rise of social media platforms has transformed these discourses and representations. In order to address a lacuna in the literature, this study focuses on the discoursive practices of Turkish popular opinion leaders in the field of technology on the Twitter/X platform. By referring to the discourse practices of popular opinion leaders, it is aimed to draw a map of the patterns and variations, historical continuities. In the study an optimized method is developed, utilizing the list feature of the Twitter/X platform to identify opinion leaders producing Turkish content in technology, specialized in the field, and possessing high representativeness. Thus, the tweets/posts of the identified popular opinion leaders were classified and analyzed within the framework of certain categories and themes. The study concludes that the cultural concerns and anxieties that dominate modernization discourses are reproduced by the identified opinion leaders. The main emphasis shared by the opinion leaders is the inevitability of technological progress. In this respect, in parallel with dominant narratives on technological progressions, the opinion leaders adopted a largely optimistic attitude that emphasized opportunities but also recognized potential risks. Thus, the stance of the opinion leaders is positioned between the protopian and utopian perspectives. In the case of Turkey, on the other hand, they adopt a culturalist discourse shaped around the concept of mentality, which puts technology in the background, and an emphasis on developmentalism come to the fore. In this context, two orientations color the discoursive practices of the opinion leaders. One leans towards universalism, rooted in the Western/Enlightenment values, seeing the dominant cultural codes and the current political understanding as barriers to progress and development. The other adopts a technoconservative approach, favoring controlled progress based on tradition and embracing“nativist and national”rhetoric.