Entrepreneurial officers: Examining the commercial enterprises of The Algerian, Turkish, and Indonesian armed forces
Girişimci memurlar: Cezayir, Türk ve Endonezya silahlı kuvvetlerinin ticari işletmelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 555086
  2. Yazar: OMAR TALAL SAMHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Silahlı kuvvetlerin verilen herhangi bir politikadaki rolü, şiddet uygulamasının açık bir amacı için egemen bir devlet tarafından korunmuştur. Soğuk Savaş ve sömürgeleştirme, militanlara güvenlik yetki alanlarından çıkmaları ve sivil yöneticiler için nominal olarak ayrılacak rolleri üstlenmeleri için yeni fırsatlar sundu. Yirminci yüzyılın ortalarında, gelişmekte olan birçok toplumun militanları, şirket ekonomisindeki varlığını kurumsallaştırarak materyalist-ekonomik bir karaktere sahipti. Ulusal güvenliği ordunun çıkarlarıyla birleştiren askeri generaller, hizmet memurlarının çıkarlarına hizmet etmek, korumak ve sürdürmek amacıyla karmaşık emeklilik fonları ağları, ordu vakıfları ve askeri hizada faaliyet gösteren işletmeler oluşturmaya çalıştı. Bu çalışma, Cezayir, Türkiye ve Endonezya militanlarının kurumsal faaliyetlerini çevreleyen, sömürgecilik karşıtı olarak evrimlerini, bağımsızlıklarını ulusal ekonomilerindeki önemli paydaşları olarak rollerini izleyen farklı deneyimleri ve sorunları araştırıyor.“Korporatist-materyalist”iddiasına dayanarak, bu tez, Cezayir, Türk ve Endonezya silahlı kuvvetlerinin, başlangıçta istikrarlı bir savaş gereç arzını garanti altına almak için askeri bir zorunluluk olarak ekonomik faaliyetlerde bulunduklarını, ancak daha sonra kısa sürede ekonomik vekillere girdiklerini iddia edecekler. ayrıcalıklarını kurumsallaştırmak, ekonomik portföylerini desteklemek ve kurumsal çıkarlarını dengesiz iç politikadan ve sklerotik uluslararası koşullardan izole etmek.
Özet (Çeviri)
The role of the armed forces within any given polity has been maintained by a sovereign state for the explicit purpose of the application of violence. The Cold War and decolonization provided new opportunities for militaries to step out of their security jurisdiction and undertake roles that would nominally be reserved for civilian administrators. In the mid to late twentieth century the militaries of many developing societies adopted a materialist-economic character, institutionalizing their presence in the corporate economy. Conflating national security with the military's interests, military generals sought to create intricate networks of pension funds, army foundations, and military-aligned businesses whose aims were to serve, protect, and perpetuate the interests of service officers. This study explores the disparate experiences and issues surrounding the corporate activities of the militaries of Algeria, Turkey, and Indonesia, tracing their evolution as anti-colonial, independence forces to their roles as significant stakeholders in their national economies. Building on the“corporate-materialist”claim, this thesis will seek to argue that the Algerian, Turkish, and Indonesian armed forces initially engaged in economic activities as a military necessity to guarantee a steady supply of war matériel but then soon morphed into economic surrogates to institutionalize their privileges, bolster their economic portfolios, and insulate their corporate interests from unstable domestic politics and sclerotic international conditions.