Sağlık çalışanlarının iş yükü algısı ve tıbbi hata tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between health employees 'perception of work load and medical error attitudes
  1. Tez No: 555096
  2. Yazar: EDA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hastaneler karmaşık yapıdaki işletmeler olup, yüksek güvenliğe sahip olmalıdır. Hastanede görevli personellerin kapasitesi ve performansları, hastanenin kaliteli ve güvenilir bir hizmet vermesi ve verimliliği ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle hastanelere yapılacak yatırımların önemi büyüktür. Hastane çalışanlarının yetersizliği, çalışma ortamının ağır koşullarda olması iş yükünü arttırmış bunun sonucunda hataları peşinde getirmiştir. Hastane çalışanlarının memnuniyet, iş yükü, stres gibi tıbbi hata nedeni olabilecek konularda durumlarının belirlenmesi kaliteli bir sağlık hizmetinin sunulmasında rehber olacağı inanılmaktadır. Sağlık çalışanlarının iş yükü algı durumunun, tıbbi hata tutumları arasında kısmen de olsa anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Hospitals are complex structures and should have high security.It depends on a working environment that supports excellence in capacity and performance of healthcare professionals to deliver safe, qualified and efficient health services. In many countries, insufficient investment in the health sector has resulted in worsening of working conditions. The inadequacy of the health workers, the high conditions in the working environment increased the workload and consequently the errors were followed. It is believed that hospital workers will be guided in the provision of a quality health care service in determining the situations that may be the cause of medical errors such as satisfaction, workload and stress. The workload perception of healthcare workers is significant in part because of the medical error attitudes.