Sürdürülebilir lojistik yönetimi kapsamında elektronik atık toplama tesisi kuruluş yeri seçimi
Selection of electronic waste collecting facility location within the scope of sustainable logistics management
  1. Tez No: 604807
  2. Yazar: FATMA CANSU MİSHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde sürdürülebilirliği sağlama düşüncesinin özünde, var olan tüm kaynakların gelecek nesillerden ödünç olarak alınmış olduğu vurgulanmaktadır. Ülkelerin ve bireylerin bencil kalkınma çabaları, çevreye duyarlılığın önüne geçmiş ve negatif yönde hızla ilerlemeye yol açmıştır. Bu nedenle Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu'nun 1987 yılında hazırlamış olduğu“Ortak Geleceğimiz”adlı raporda toplumsal kalkınma, sürdürebilirlik ile temellendirilmiştir. Lojistik alanında da sürdürülebilirlik gün geçtikçe daha önemli bir hal almaya başlamıştır. Bireylerin bu konudaki bilinçlerinin artması, sektörel boyutta işletmeleri çevreci hareketlere duyarlı olmaya zorlamıştır. Bu bağlamda tersine lojistik faaliyetleri, hammaddelerde yeniden kullanım sağlayarak; bir yandan işletmelerin yeni hammadde gereksinimlerini azaltmakta, bir yandan da kaynakların tükenmesini yavaşlatarak doğayı korumaya yardımcı olmaktadır. İnsanların bilinçsizce“çöp”olarak nitelendirdiği elektronik atıkların doğaya ve çevreye verdiği zararın tahmin edilenden çok daha fazla olduğu gerçeği, güncel çalışmalarla durumun ciddiyetini göstermektedir. Çalışma kapsamında ülkemizde 2012 yılından itibaren yürürlükte olan“Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği”çerçevesinde elektronik atıkların toplanmasına yönelik uygulamalar yasal bir zeminde incelenmiştir. Elektronik atıkların toplanmasının çevreye sağlayacağı faydalar ve günümüzdeki önemi açıklanarak Antalya ili için oluşturulması planlanan elektronik atık toplama tesisi yeri seçimine ilişkin kriterler MACBETH yöntemi ile ağırlıklandırılmış, WASPAS yöntemi kullanılarak alternatiflere ilişkin sıralama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The core idea of sustainability is emphasized that all available resources are borrowed from future generations. The selfish development efforts of countries and individuals prevented environmental awareness and led to rapid progression in the negative direction. According to this reason, social development is based on sustainability and“Our Common Future”report issued by World Environment and Development Commission in 1987. In the logistics sector, sustainability has become more and more important. Increasing in the awareness of individuals on this issue has forced enterprises to be sensitive to environmental movements in the sectoral dimension. Reverse logistics activities by providing re-use of raw materials are decreasing the new raw material requirements of the enterprises and also helps to protect the nature by slowing the depletion of resources. The fact that the electronic wastes, which people consciously describe as a garbage are causing much more than the predicted damage to nature and to the environment shows that seriousness of the situation with current studies. Within the scope of the study, the applications for collecting electronic wastes within the framework of the Regulation on Control of Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE), which has been in force since 2012 in Turkey, has been examined on a legal basis. Lack of electronic waste collection facility in Antalya province is encouraged this thesis to weighting criterions via MACBETH method and sorting alternatives via WASPAS method.