China in Africa: The rise of hegemonic power in the world-system
Afrika'da Çin: Kapitalist dünya sisteminde hegemonyacı bir gücün yükselişi
- Tez No: 555141
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çin'in kapitalist dünya sisteminde başat bir oyuncu olarak yükselişi, 21. yüzyılın muhtemelen en önemli gelişmesidir. Yirmi yıldan uzun süren bir reform dalgasından sonra Çin şu anda Amerika'nın ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisidir. Ekonomide geçirdiği Rönesans, dünyanın geri kalanı ile olan yeni ilişkilerinin temelini oluşturmuştur. Çin'in Doğu Asya ve ötesindeki artan faaliyetleri, bu Doğu Asya ulusunu Birleşik Devletler'in dünya sistemindeki güçsüzleşen hegemonyasının açık bir mirasçısı olarak konumlandırmıştır. Afrika ile gelişmeye başlayan ilişkileri, Batılı devletlerin (özellikle Hollanda, İngiltere ve Birleşik Devletler) geçmişte yaptıkları gibi Çin'in de dünya sistemindeki hegemonyacı arzularını artırmak için Afrika'yı kullandığı şeklindeki endişeleri ortaya çıkarmıştır. Bu tez, on altıncı yüzyıldaki başlangıcından bu yana dünya sisteminde hegemonya yapımında Afrika'nın rolünü ve Afrika'nın Çin'in yirmi birinci yüzyılda hegemonya konumuna yükselmesindeki belirgin rolünü araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
China's rise as a dominant player in the capitalist world-economy is probably the most significant development of the 21st century so far. After a wave of reforms spanning more than a period of two decades, China is now the second largest economy in the world, behind the United States. Its economic renaissance has formed the basis of its new engagement with the rest of the world. Its resurgence in East Asia and beyond has positioned the East Asian nation as the heir apparent to the declining United States hegemony in the world-system. Its burgeoning engagement with Africa has elicited concerns that China is using, as Western states (the Dutch, British and the United States in particular) have done in the past, Africa in order to promote its hegemonic aspirations in the world-system. The thesis explores Africa's role in hegemony making in the world-system since its inception in the sixteenth century and the specific role of Africa in China's potential rise to hegemony in the twenty-first century.