21. yüzyılda küresel hegemonya kavramı ve Çin Halk Cumhuriyeti örneği
Concept of global hegemony in the 21. century and the case study on people's republic of China
  1. Tez No: 583668
  2. Yazar: GÜNGÖR ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKÇADAĞ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu çalışma, uluslararası ilişkiler alanının önemli konularından biri olan hegemonya kavramını araştırmaktadır. Tezin temel problem sahası,“yükselen güç”profili sergileyen Çin'in 21. yüzyılda dünyanın hegemonik gücü olup olamayacağını araştırmak ve bu bağlamda, 21. yüzyılda küresel hegemonya kurabilmek için gerekli olan güç parametrelerininin neler olduğunu belirlemektir. Çalışmanın ana amacı ise, 21. yüzyılda Çin'in kendi küresel hegemonyasını kurup kuramayacağını araştırıp bu konuda bir sonuca ulaşabilmektir. Hegemonya kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için“güç/ulusal çıkar, meşruiyet, imparatorluk/emperyalizm, strateji, karşı hegemonya”kavramları ile hegemonya kavramının ilişkisi ortaya konulmaktadır. 21. yüzyıl koşullarında bir devletin küresel çapta hegemon olabilmesi için altı güç parametresine sahip olması gerekmektedir. Bunlar; ekonomik güç, politik güç, askerî güç, bilimsel ve teknoojik güç, kültürel güç ve motivasyon güç unsurlarıdır. Çin, ekonomik güç bakımından iyi bir seviyededir. Ancak diğer güç parametrelerinde olumlu seviyede ilerleme göstermekle birlikte, henüz hegemonik güç seviyesinde dünyada üstünlüğü bulunmamaktadır. Çin'in hegemonik yükselişinin önündeki en belirgin problemler ise otoriter rejiminden ve aynı zamanda uluslararası sisteme entegrasyondan kaynaklanmaktadır. Ayrıca Tayvan, enerji bağımlılığı, deniz yollarının kontrolü, küresel güç projeksiyonu gibi alanlarda da sorunları devam etmektedir. Netice itibariyle, 21. yüzyıl koşullarında Çin'in küresel anlamda hegemon bir devlet olabilmesi için tespit edilen eksikliklerini gidermesi ve mevcut problemlerini çözümlemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the concept of hegemony, which is one of the important issues of international relations. The main problem area of the thesis is to investigate whether China, which exhibits as a rising power profile, can be the hegemonic power of the world in the 21st century and in this context, to determine what power parameters are necessary to establish global hegemony in the 21st century. The main aim of the study is to determine whether China can establish its own global hegemony in the 21st century. In order to better understand the concept of hegemony, the concepts of“power/national interest, legitimacy, empire/imperialism, strategy, and counter-hegemony”are put forward. In the conditions of the 21st century, a state must have six power parameters in order to become a global hegemon. These are economic power, political power, military power, scientific and technological power, cultural power and motivational power. China has a good level of economic power. However, although there is a positive progress in other power parameters, there is no superiority in the world at the level of hegemonic power. The most obvious problems facing China's hegemonic rise are its authoritarian regime as well as its integration into the international system. China has other problems such as Taiwan, energy dependence, maritime routes control and global power projection etc. Consequently, China needs to address the shortcomings identified and solve its existing problems in order to become a global hegemonic state in the 21st century.