Moda markalarının sosyal medya (Instagram) iletişim stratejileri
Social media (Instagram) communication strategies of fashion brands
  1. Tez No: 555145
  2. Yazar: AYŞE GÜL BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Modern toplumlarda hem kişilerin hem de kurumların hedeflerini yerine getirmesinde sosyal medya önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde sosyal medya, kurumların ürünlerini hedef kitlelerine ulaştırabilmesinde temel araçtır. İletişim teknolojilerindeki (İnternet, akıllı telefon gibi) hızlı değişmeyle birlikte insanların birbirleriyle ya da kuruluşlarla etkileşim de farklılaşmıştır. Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya araçları sayesinde ürünlerin tanıtımı, pazarlama stratejileri ve müşterilerle etkileşim sağlanabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'de faaliyet gösteren yerli ve yabancı moda ve giyim markalarının sosyal medya üzerinden (instagram) kendilerini ve ürünlerini nasıl anlattıklarını incelemektir. Bu çalışmanın kapsamında belirlenecek hazır giyim marklarının 2019 Ocak ayında yaptıkları instagram stratejileri incelenmiştir. Bu çalışmanın yöntemi olarak giyim markaları ve iletişim stratejileri ile ilgili kaynak taramaları (kitap, dergi, elektronik kaynaklar) yapılacak, belirlenen markaların kendilerine ait instagram hesapları incelenmiştir. Yurt içinden koton markası, yurt dışından ise Zara mağazalarının resmi instagram hesapları incelenmiş ve içerik analizi yapılarak görselleri analiz edilmiştir. Sadece yurtiçi ve yurt dışından iki firma alınmasının nedeni karşılaştırmanın daha iyi yapılabilmesi ve farklılıkların daha iyi saptanabilmesi içindir. Her iki firmanın daha çok fotoğraf kullandıkları, daha çok ürün tanıtımı yapıldığı, günlük fotoğraf paylaşımlarının daha çok mesai saatlerinde olduğu dikkat çekmiştir. Müşterileri ile etkileşimde sınırlı kullanım olduğu saptanıştır. Sonuç olarak, teknolojiden ve sosyal ağlardan ürünlerin ve hizmetlerin sunulmasında yararlanılması günümüzde artık vaz geçilmez bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Müşterilerle, çalışanlarla ve iş ortaklarıyla iletişim sağlamada internetten ve internetin sunduğu global erişimden yararlanılması bu nedenle önemlidir. İnternet perakendeciliğine önem verilmeli ve geliştirilmelidir. İnternet pazarlamada maliyet-ücret olanakları arttırılmalı avantajı sağlanmalı, işlem rahatlığı ve gizlilik ilkesi uygulanmalı, interaktif uygulamalara ve deneyime yer verilmeli, teşvik programlarıyla müşterilerin ilgisi çekilmelidir. Marka olabilmek için çok kanallı strateji benimsenmeli yani firmanın mağazaları ve web sitesi birbirini desteklemelidir. Kablosuz internet, diz üstü bilgisayarlar ve internet erişimli cep telefonlarının hayatlarımıza girmesiyle meydana çıkan mobil pazarlamadan tüm kurumlar yararlanabilir şekle gelinmelidir.
Özet (Çeviri)
In modern societies, social media plays an important role in meeting the goals of both individuals and institutions. Today, social media is the main tool for organizations to reach their target audience. Together with the rapid change in communication technologies (such as the Internet, smartphone), people interact with each other or with organizations. Through social media tools such as Facebook, Twitter or Instagram, products can be promoted, marketing strategies and interaction with customers. The aim of this thesis via social media of domestic and foreign fashion and apparel brands operating in Turkey (instagram) examines how they describe themselves and their products. In the context of this study, instagram strategies of ready-to-wear brands to be determined in January 2019 were examined. As a method of this study, resource scans (books, journals, electronic resources) related to clothing brands and communication strategies will be made and their own instagram accounts of the identified brands are examined. The domestic brand of koton and the official instagram accounts of Zara stores from abroad were analyzed and their visuals were analyzed by content analysis. The reason why only two companies from Turkey and abroad are hired is for better comparison and better detection of differences. Both companies use more photos in their visuals, more products were introduced, and daily photo sharing was more in working hours, limited interaction with customers. As a result, the use of technology and social networks in the provision of products and services is now an indispensable necessity. It is therefore important to benefit from the Internet and the global reach of the Internet in communicating with customers, employees and business partners. Internet retailing should be emphasized and improved. In Internet marketing, the cost-wage opportunities should be increased, the comfort and confidentiality principle should be applied, the interactive practices and experience should be included and the customer interest should be attracted by the incentive programs. In order to become a brand, the multi-channel strategy should be adopted, so the company's stores and website should support each other. Wireless internet, laptops and mobile phones with internet access should take the form of mobile marketing that can be utilized by all institutions.