Özel bir hastanede, çalışan ve hasta memnuniyetinin analizi
Analysis of employee and patient satisfaction in a private hospital
  1. Tez No: 555144
  2. Yazar: ABDÜLKADİR KILIÇALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Kamu hizmeti niteliği taşıyan sağlık hizmetlerinin arzında, özel hastaneler önemli bir yer teşkil etmekte ve fonksiyon icra etmektedir. Sağlık hizmeti sektöründe özel hastanelerin payı her geçen gün artmaktadır. Çalışmada, alan araştırması için kullanılan anket uygulamaları SPSS V. 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde frekans, ortalama, varyans, standart sapma, t testi, tek yönlü Anova testi, Tukey testi uygulanmıştır. Örneklemin analiz için yeterliliği ve ankette yer alan soruların birbirleri ile uyumluluğunu ölçmek için KMO testi kullanılmıştır. Anketlerin güvenirliği testi için Cronbach's Alpha katsayısı kullanılmıştır. Çalışmanın amacı: Özel bir hastanede yatarak tedavi hizmeti alan hastaların memnuniyetini etkileyen faktörlerle, çalışan memnuniyetini etkileyen faktörleri belirlemek ve analiz etmektir. Anketlerin analiz sonuçları dikkate alınarak, hasta ve çalışanların memnuniyet düzeylerinin etkilerinin değerlendirilmesi ile hasta ve hastane çalışanlarının demografik özelliklerinin memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Kuramsal ve uygulamalı değerlendirmelerden elde edilen bulgular, sonuç bölümünde yer almaktadır. Varsayımların test edilmesiyle hasta memnuniyeti kapsamında demografik veriler açısından fark saptanmazken, çalışan memnuniyeti açısından yaş, medeni durum, öğrenim durumu ve çalışma alanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Çalışan memnuniyeti yüksek düzeyde olan hastanelerde hizmet kalitesi artmakta olup, hasta memnuniyetinin de arttığı görülmüştür. Hasta memnuniyetinin artması durumunda, hastalara hizmet veren sağlık çalışanlarının da memnun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Private hospitals play an important role in the supply of public health services. The share of private hospitals in the healthcare sector is increasing day by day. Survey applications used for field research were analyzed using SPSS V. 22 program. Frequency, mean, variance, standard deviation, t test, one-way Anova test, Tukey test were applied. KMO test was used to measure the adequacy of the sample for analysis and the compatibility of the questions in the questionnaire. Cronbach's Alpha coefficient was used to test the reliability of the questionnaires. The aim of the study was to determine and analyze the factors affecting the satisfaction of patients receiving inpatient treatment in a private hospital and the factors affecting employee satisfaction. Taking into consideration the results of the analysis of the questionnaires, it was aimed to evaluate the effects of satisfaction levels of patients and employees and to reveal the effects of demographic characteristics of patients and hospital employees on satisfaction levels. Findings from the theoretical and practical evaluations are included in the conclusion section. While there was no difference in demographic data within the scope of patient satisfaction by testing the assumptions, a significant relationship was found between age, marital status, education level and working areas in terms of employee satisfaction. In hospitals with high levels of employee satisfaction, service quality is increasing and patient satisfaction has also increased. In the case of increased patient satisfaction, it was seen that the healthcare professionals serving the patients were also satisfied.