Bilişim teknolojileri alanındaki meslek lisesi öğrencilerinin siber güvenliğe yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of vocational high school students in the field of information technologies for cyber security
  1. Tez No: 555146
  2. Yazar: SELİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NACİ ÇOKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüz eğitim politikası incelendiğinde, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Bilişim Teknolojileri alanı için belirlenen öğretim programında siber güvenlik eğitiminin Ağ İşletmenliği dalında bir dersin modülünde ve ortak dersler içerisinde yer alan bir dersin modülünde yer aldığı görülmektedir. Alanı gereği bilişim teknolojilerini en çok kullanan öğrenciler olması ve bu teknolojileri ileride geliştirecek bireyler olması sebebiyle Bilişim Teknolojileri alanındaki öğrencilerin aldıkları eğitimler neticesinde siber güvenlik bilgilerinin hangi düzeyde olduğunun incelenmesinin değerli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, meslek liselerinde bilişim teknolojileri alanındaki öğrencilerin kişisel siber güvenliğe yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Bu bağlamda, Konya ili Meram, Selçuklu ve Karatay merkez ilçelerindeki meslek liselerinin Bilişim Teknolojileri alanındaki 305 öğrenciden veri toplanmıştır. Veri toplamak amacıyla Erol vd. (2015) tarafından geliştirilen Kişisel Siber Güvenliği Sağlama Ölçeği kullanılmıştır. Veriler analiz edildiğinde genel siber güvenlik bilgi düzeyinin orta seviyede olduğu görülmektedir. Ayrıca farklı değişkenler açısından incelendiğinde, siber güvenlik eğitimi alan öğrencilerin genel siber güvenlik bilgi düzeylerinin, almayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin sınıf düzeylerine göre genel siber güvenlik bilgi düzeylerinde ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Siber mağduriyet yaşama durumlarına göre incelendiğinde de genel siber güvenlik bilgi düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Öğrencilerin genel siber güvenlik bilgi düzeyleri ile algıladıkları kişisel siber güvenlik bilgi seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu, öğrencilerin belirttiği siber güvenlik bilgi seviyeleri arttıkça genel siber güvenlik bilgi düzeylerinin de doğru orantılı olarak arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
When today's education policy is examined, it is seen that cyber security education is included in the module of a course in the field of Network Management and in a module of common courses in the curriculum of Vocational and Technical Anatolian High Schools. Due to the fact that there are students who use information technologies as a requirement of their field and they will develop these technologies in the future It is considered that it is valuable to examine the level of cyber security knowledge as a result of the trainings taken by the students in the field of Information Technologies. The aim of this research is to determine the level of knowledge of personal cyber security in the field of information technologies in vocational high schools. In this context, the students in the field of Information Technologies of vocational high schools in Meram, Selçuklu and Karatay central districts of Konya were selected. Data were collected from 305 students. In order to collect data, Personal Cyber Security Ensuring Scale developed by Erol et al. (2015) was used. When the data are analyzed, it is seen that the level of general cyber security knowledge is at the middle level. In terms of different variables, it was found out that general cyber security knowledge level of the students receiving cyber security education was higher than the students who did not. There was no significant difference in general cyber security knowledge level of students according to their grade level. When it is analyzed according to cyber victimization situations, there is no significant difference in general cyber security knowledge levels. It is seen that there is a statistically significant difference between the students' level of general cyber security knowledge and the level of personal cyber security knowledge they perceive As the level of cyber security knowledge that students stated increases, the level of general cyber security knowledge also increases in direct proportion.