Eğitim yöneticilerinin yaşadıkları rol belirsizliği ve rol çatışmasının işe yabancılaşma düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between the role ambiguity and role conflict of education managers with work alienation levels
  1. Tez No: 555212
  2. Yazar: FULYA NİL ŞEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, eğitim yöneticilerinin yaşadıkları rol belirsizliği ve rol çatışması ile işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi Edirne ve Tekirdağ ilindeki eğitim yöneticilerinin görüşlerine dayanarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma verileri Edirne ve Tekirdağ illerinde görev yapan 200 eğitim yöneticisinden toplanmıştır. Araştırma tarama modeli ile yapılmış, korelasyonel bir çalışmadır. Araştırma verilerini toplamak için eğitim yöneticilerinin rol belirsizliği ve rol çatışması düzeylerini ölçmek üzere; Rizzo, House ve Lirtzman (1970) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Yıldırım (1996) tarafından yapılan ''Rol Belirsizliği ve Rol Çatışması Ölçeği'' ile eğitim yöneticilerinin işe yabancılaşma düzeylerini ölçmek üzere; Mottaz (1981) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Erben (2008) tarafından yapılan ''İşe Yabancılaşma Ölçeği'' kullanılmış, veriler SPSS analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada eğitim yöneticilerinin rol belirsizliği, rol çatışması ve işe yabancılaşma düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş, rol belirsizliği ve rol çatışması düzeyleri ile işe yabancılaşma düzeyleri arasında ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to to reveal the relationship between education administors' role ambiguity and role conflict and work alienation levels based on the opinions of educational administors in Edirne and Tekirdağ. The research data were collected from 200 education managers working in Edirne and Tekirdağ. The research is a correlative study conducted with screening model. For assessment of the role uncertainity and role conflict levels of education managers to collect research data by Rizzo, House and Lirtzman (1970), developed and translated according to“Role Uncertainity and Role Conflict Scale”by Yıldırım (1996) was used. For determination the levels of work alienation of education managers,“The Alineation Scale of Work”which was developed by Mottaz (1981) and translated in Turkish by Erben (2008) was used. The data were analyzed by SPSS analysis program. In this research, it was examined whether the role of education uncertainty, role conflict and alienation levels differ according to various variables, and the relationship between role uncertainty and role conflict levels and alienation levels were determined.