Hastaların sağlık hizmeti deneyimleri ve davranış eğilimleri arasındaki ilişkiler
The relationships between health care experiences and behavioral intents of patients'
  1. Tez No: 555283
  2. Yazar: MUSTAFA YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma ayakta ve yatarak tedavi gören hastaların sağlık hizmeti deneyimlerini ve bu deneyimler ile hasta memnuniyeti, hasta sadakati ve ağızdan ağıza iletişim davranışları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımına dayanarak ilişkisel araştırma türü ve saha araştırma deseni (anket modeli) kullanılmıştır. Özel hastane, üniversite hastanesi ya da kamu hastanelerinden sağlık hizmeti alan, Konya'da ikamet eden 403 hasta ile kolayda örnekleme yönteminden hareketle tam yapılandırılmış bir form üzerinden görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi, faktör analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi gibi istatistik teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştımada elde edilen bulgulara göre, hastaların hizmet deneyimlerine ilişkin algıları olumlu yönde arttıkça, memnuniyet, sadakat ve ağızdan ağıza iletişim davranışları olumlu yönde artmaktadır. Sonuç olarak araştırmada, alanyazına katkı sağlayacak önemli sonuçlar elde edilmiş, uygulayıcılara ve gelecekteki araştırmalara yönelik öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the health care experiences of outpatients and inpatients and the relationship between these experiences and patient satisfaction, patient loyalty and Word-of-Mouth. Based on the quantitative research approach, relational research type and field research pattern (survey model) were used in this study. 403 patients living in Konya receiving health care from private, university or public hospitals were interviewed on a fully structured form using convenience sampling method. Obtained data were analyzed by independent sample t test, one way analysis of variance, correlation analysis, factor analysis, multiple linear regression analysis. According to the findings, while the perceptions of the patients about health care experiences increased positively, satisfaction, loyalty and Word-Of-Mouth increased similarly. As a result, important results were obtained to contribute to the literature and recommendations were made for practitioners and future research.