Yeni kapitalizm; Üretim süreci ve prekaryalaşma
New capitalism; Production and precritement
  1. Tez No: 555322
  2. Yazar: KAYHAN KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma; kapitalizmin dönemleri ve üretim süreçleri kapsamında geçirdiği dönüşümler ile 1980'li yıllardan itibaren gündeme gelen neo-liberalizm etkisinde gelişen çalışma ilişkilerinin esnekleşmesi ve güvencesizleşmesi kapsamında meydana gelen prekaryalaşma sürecinin ele alınmasını hedeflemiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde kapitalizm kavramının tarihsel perspektifte ne anlam ifade ettiği, olgunun sahip olduğu temel unsurlar ve dönemleri itibariyle büründüğü görünümler değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde kapitalizmin gelişen teknolojik olanaklar kapsamında değişen üretim süreçleri ele alınmış ve bu değişimlerin toplumsal, siyasal ve ekonomik düzlemde yarattığı değişimler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yeni dönem kapitalizmin özellikleri çerçevesinde yaşanan prekaryalaşma süreci tüm boyutlarıyla yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work; The aim of this study was to examine the pre-communal process of transforming the relations of capitalism with the processes of capitalism and the processes of production, and the process of preconception of the flexible and precarious working relations. Our study consists of three parts; In the first chapter, the concepts of the concept of capitalism in the historical perspective, the basic elements of the phenomenon and the periods of the period are evaluated. In the second part of our study, the changing production processes of capitalism within the scope of developing technological possibilities are examined and the changes that these changes have created on the social, political and economic level are examined. In the third chapter, it is tried to reflect the pre-culturalization process within the framework of the characteristics of the new period capitalism in all its dimensions.