Yetişkinlik döneminde manevi hayat ve psikolojik değeri(İstanbul- Bakırköy/ Güngören örneği)
The spiritual life in the period of adulthood and psychological value (Sample of Istanbul- Bakirköy/Güngören)
- Tez No: 555338
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada İstanbul'un Güngören ve Bakırköy ilçelerinde ikamet eden yetişkinlik dönemindeki bireylerin manevi hayatı nasıl algıladıkları ve yaşamlarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırmaya 25-40 yaş arasında, 109'u kadın, 51'i erkek olmak üzere toplam 160 kişi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 5'li likert sistemi ile hazırlanmış anket formu kullanılmıştır. Anket soruları, maneviyatı din ile ilişkilendirme eğilimi, maneviyatı din dışı yaşantılarla ilişkilendirme eğilimi, maneviyatın yaşamsal etkileri ve batıl inançlara inanma eğilimini ölçen sorular olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-testi, Cross Tabulation (Çapraz Tablo) ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Bakırköy'de ikamet eden yetişkin bireylerin maneviyata yükledikleri anlam ile Güngören'de ikamet eden yetişkin bireylerin maneviyata yükledikleri anlam arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Buna göre kişinin maneviyata bakışı sosyo-kültürel özelliklere göre değişmektedir. Ayrıca manevi hayatı din ile ilişkilendirme boyutu ile manevi hayatı din dışı yaşantılarla ilişkilendiren boyut ve batıl inanca yönelim boyutu arasında negatif bir ilişki, manevi hayatı din dışı yaşantılarla ilişkilendiren boyut ile batıl inanca yönelim boyutu arasında ise pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular alan araştırmaları çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between how the individuals in their adulthood who reside in the districts of Güngören and Bakırköy in Istanbul perceive the spiritual life and the characteristics of their lives are examined. A total of 160 people, 109 of them being female and 51 of them being male, ranging from 25-40 years of age participated in the survey. A survey form prepared with 5 point likert system is used. In the analysis of the data obtained in the survey, t-test, Cross Tabulation and the correlation tecnique are used. Following the survey, an important difference is found between the significance given to the spirituality by the authorized persons residing in Bakırköy and the adults residing in Güngören. Furthermore, it has been founded that there is a negative relationship between the tendency to thesuperstitions and the interpretation of thespiritual life via religion; and a positive relation of the tencency to the superstitions by the ones who interpret the spiritual life dynamically. Findings obtained in the survey are discussed in the frame of field studies.