Türk musikisi keman metotlarının incelenmesi
Examination of Turkish music violin methods
- Tez No: 555339
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ELHAN NAYİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkemizde keman icrası çok eskilere dayanmakla birlikte ilk keman eğitimi geçmişte uygulanan meşk sistemiyle başlamıştır. Meşk sistemi kuşaktan kuşağa birbirini bağlayan usta-çırak ilişkisidir. Meşk sisteminde çırak ustasını taklit ederek öğrenme sağlardı. Fakat günümüz koşullarında meşk sistemin yanında Türk Musikisinde keman eğitiminin bilimsellik çerçevesinde ele alınıp belirli bir sistematiğe oturtulması, aynı zamanda da Türk Musikisi keman eğitiminde metodolojik çalışmaların artması zorunlu hale gelmiştir. Türk Musikisi keman eğitimde kullanılan metotların sınırlı sayıda olması, özellikle icracıların sadece çalmaya yönelmeleri büyük bir sorundur. Türk musikisi keman eğitimine başlayan kişilerin çoğu keman eğitiminin en önemli unsurlarından olan bilimselliği ve müzik kültürünü göz ardı edip, icracılar çoğu zaman sanattan yoksun nağmeler ve teknik yetersizlerle sazlarını tam anlamıyla icra edememektedirler. İcracıların uygulamalarının aksine Türk Musikisi zarif ve güçlü bir müziktir. Türk Musikisi, bilimsellik ile insan duygularının bütünleştiği yaşayan bir olgudur. Dolayısı ile bu musikiyi özümserken sadece kuramsal bilgilerin arasında sıkışıp kalmak da yanlış olur. Bu araştırma, Türk Musikisinde üç keman metodunu analiz etmek amacıyla kurgulanmıştır. Araştırmada; ''tarama'', ''içerik analizi'' ve uzman görüşlerini almak için ''sormaca'' yöntemlerinden yararlanılmıştır. Abdulkadir Töre, Mustafa SUNAR ve Aydın ÖZDEN' in yazdığı Türk Musikisi keman metotlarına yönelik çalışmaları incelenmiş, Türk musikisi keman icra sanatını öğretmeye geliştirmeye ve Türk Musikisine uygunluğu açısından eksik ve güçlü yönleri uzman görüşleriyle birlikte derlenip açık ve yalın bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the fact that the violin performance in our country has an ancient background, first violin education commenced with the dovey system applied in the past. The dovey system is the master-apprentice relationship connecting each other from generation to generation. In the dovey system, learning was provided by imitating the apprentice his /her master. But in the present day conditions along with the dovey system. In the Turkish Music it has become mandatory to systematize the violin education, considering it within the framework of a scientific system in the meantime to Increase methodological studies in the Turkish Music education. The fact that the methods used in the Turkish Music violin education are limited, especially the tendency of the performers only to playing is a huge problem. Most of the people who started studying Turkish Music violin ignore its scientific aspect and music culture is one of the most important elements of violin education, the performers are often unable to perform their instruments due to unartistic tunes and technical insufficiencies. Contrary to the practices of the performers, The Turkish Music is an elegant and powerful music. The Turkish Music is a living phenomenon that integrates science and human emotions. Therefore, internalizing this music, it would be wrong just to stuck in the theoretical knowledge. This study was designed to analyze three violin methods in the Turkish Music. In the study; 'screening ', 'content analysis' and in order to have expert opinions 'questioning ' methods were used. Works written by Abdülkadir TÖRE, Mustafa SUNAR and Aydın ÖZDEN on Turkish Music violin methods were studied. It has been tried to teach and develop the violin performance art in the Turkish Music and to reveal its deficient and strong aspects in a clear and simple manner in terms of its convenience to Turkish music wrapping it up together with expert opinions.