İslâmî finans ve katılım borsası modeli
Islamic finance and shariya stock exchange model
  1. Tez No: 555349
  2. Yazar: BİROL ÖRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ekonomide vadelerine göre ayrılan temel iki finansal piyasa bulunmaktadır. Para ve Sermaye Piyasaları olarak adlandırılan pazarda fonlama maliyetleri ve fonlama yöntemleri açısından farklılıklar bulunmaktadır. Bu piyasaların işlevleri ve işleyişleri farklılıklar göstermekte ve ekonomiye etkileri farklı boyutlarda olmaktadır. Giriş bölümünden sonra, ikinci bölümde bu iki temel piyasanın farklılıkları, işlevleri ve işleyişleri incelenmiştir. Fonlama yöntemleri ve piyasalar hakkında bilgiler verilmiştir. Fonlamaların şirketler üzerindeki maliyetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ilk ortaya çıktığı andan itibaren özellikle de 2008 finansal krizinden sonra sürdürülebilir bir büyüme yaşayan İslamî Finansın dünyada ve ülkemizde gelişimi, temel prensipleri ve fonlama yöntemleri araştırılmış ve analiz edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, İslamî usullere uygun bir borsanın kurulmasının gereksinimleri ve dünyada örnekleri ve benzerleri olup olmadığı incelenmiştir. Böyle bir borsa kurulması durumunda olası etkiler incelenmiştir. Borsaya kote olacak şirketlerin hangi şartları taşımaları gerektiği ve dünyada henüz bir örneği bulunmayan böyle bir borsanın piyasaları üzerine analiz yapılmıştır. Sonuç olarak böyle bir borsa kurulması durumunda ülke ekonomisi ve bölgesel etkilerinin sonuçları çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are two main financial markets in terms of the maturity of economy. With regards to cost of funding and methods of funding, there are differences on the market in other words Monetary and Capital markets. The operations and functions of these market differ from each other and the effect on the economy has a different aspect. After the first section, the differences, functions and operations of these two main markets has been analised. Additionally, the information in respect to the methods of funding and markets has been given. Finally, The cost of funding on companies has been examined. In the third section, the developments in the World and in our country, fundamental principles and funding methods of the Islamic finance in which a sustainable growth has been achieved since the beginning of the establishment especially after the financial crises in 2008 has been researched and analised. In the fourth and last section, the requiriments of establishing a sharia complient Stock Exchange market and it's samples as to whether the similarity among it's peers has been explained. The potential impact of establishing these type of Stock Market has been examined. Additionally, the requrements of meeting the conditions of companies quoted on such Stock Exchange market and the analysis of such Stoch market in which has no similar counterpart has been performed. Consequently, the regional effects of setting up this type of Stock market over National economy were concluded.