La problématique de l'engagement et de l'éthique dans l'œuvre Les Conquérants de Malraux
Malraux'nun 'Les Conquérants' adlı eserinde angajman ve etik sorunsalı
  1. Tez No: 555350
  2. Yazar: GÜLEY SINACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında Malraux'nun“Les Conquérants”adlı eserinde görülen angajman ve etik sorunsalını tematik yöntemle kapsamlı bir biçimde ele alınmaktadır. XX. yüzyılın ilk yarısında Fransız edebiyatı, savaş sonrası çıkan avangardist hareketlerin etkisiyle ciddi radikal değişimler yaşanmıştır. Düşünsel ve felsefi planda, genel ahlak anlayışı çerçevesinde, insan ve değerleri sorgulanmaya başlamıştır. Bu bağlamda André Malraux'nun tüm eserlerinde insan, toplum ve değerler içinde güçlü bir“metafizik”sorgulamayı barındıran“entelektüel angajman”, Malraux'da hep“insan”la ilgili yeni bir“etik”oluşturmaya yöneliktir ve temel bir sorunsaldır. Etik Malraux'nun tüm romanlarında ortaya çıkan temel bir kaygıdır. Malraux'un tüm roman kişileri entelektüeldir; çünkü tüm bu varoluş süreci ancak bilinçle sorgulanabilir. André Malraux'nun,“Les Conquérants”adlı eseri yaşanan derin düşünsel krizden çıkış için“entellektüel angajman”la Çin devrimi üzerinden yeni öneriler içerir. Malraux“devrime”bir“devrimci”olarak değil, bir“entelektüel”, bir felsefeci, bir kültür adamı olarak yaklaşır. Ancak, onları birbirinden ayıran temel özellik somut bir tarihsel olgu olan“devrim”önündeki“entelektüel konum”larıdır.“Les Conquérants”daki“entelektüel”atmosfer, farklı hayat, değerler ve dünya algısı içindeki kişileri Çin devriminin başlangıç yılları içinde çatışmalı bir ortamda yüzleştirirken, temelde“etik kaygı”nın entelektüel düşünceyle, daha doğrusu“entelektüel angajman”la olan ayrılmaz birlikteliğini ortaya koymaktadır. Anahtar Sözcükler André Malraux, fethiler, etik, angajman, devrim, varoluş, absürt
Özet (Çeviri)
In this thesis, the engagement and ethic problematics in Andre Malraux's“The Conquerors”book were addressed in a thematic and comprehensive way. The French literature had major transitions during the first half of the 20th century with the influence of avant-garde movements. The human and its values were questioned in intellectual and philosophic aspects as well as in morality standards. So the human in Andre Malraux's novels represents the intellectual engagement who questions the society and its values metaphysically. This engagement always tries to create new ethic values for the human and one of the main problematics for Malraux. Ethics is the main concern in all books of Malraux. All figures in his novels are intellectuals because the presence phase can be questioned only with the help of consciousness. The“The Conquerors”novel of André Malraux propounds new ideas in an intellectual engagement way in order to disentangle from intellectual crisis. Malraux judges the revolution as an intellectual, a philosopher, a critic; not as a revolutioner. But the essential difference in this situation is the intellectual positioning against the revolution.“The Conquerors”brings characters from a different life, values and political views come together in an intellectual atmosphere but also exposes the inevitable association of ethic concern and intellectual thinking or in other words intellectual engagement. Keywords André Malraux, conquerors, ethics, commitment, revolution, existence, absurd.