Ailevi Akdeniz ateşinin erkeklerde seksüel fonksiyon üzerine etkisi
The Effect of Family Mediterranean Fever On Sexual Function in Men
  1. Tez No: 555418
  2. Yazar: BURAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT EDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı AAA'nın erkek hastalarda; serum testosteron, seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) seviyesi ve seksüel fonksiyon üzerine olan etkisini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya hasta grubu olarak AAA tanısı almış 35 erkek hasta ve kontrol grubu olarak, hasta grubuna oldukça benzer özelliklere sahip 35 sağlıklı gönüllü erkek dahil edildi. Her iki gruptan kan örnekleri alınarak laboratuvarda total testosteron ve seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG) seviyelerine bakıldı. Seksüel fonksiyonlar her iki grupta da uluslararası erektil fonksiyon anketi (IIEF) ile değerlendirilerek veriler toplandı. Bakılan parametrelerin sonuçları incelenerek iki grup arasındaki ilişki değerlendirildi. BULGULAR: 35 AAA tanılı hasta ve 35 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Hasta grupta serum SHBG seviyesi ortalama 25,9686±13,95549 nmol/l saptanırken, kontrol grubunda ortalama 29,8943±12,16238 nmol/l olup her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamı fark olmadığı görüldü (p:0,214). Hasta grupta serum total testosteron seviyesi ortalama 18,1540±7,32547 nmol/l saptanırken, kontrol grubunda ortalama 16,5697±6,999610 nmol/l olup her iki grup arasından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü (p:0,358). Hasta grupta serbest testosteron seviyesi ortalama 0,3677±0,08116 ng/ml saptanırken, kontrol grubunda ortalama 0,3171±0,11159 ng/ml olup hasta grupta serbest testosteron seviyeleri daha yüksek bulunarak her iki grup arasında anlamlı istatistiksel fark olduğu görüldü (p:0,033). Hasta grupta erektil fonksiyon skorları kontrol grubuna göre daha düşük saptanarak her iki grup arasında anlamlı istatistiksel fark olduğu görüldü (p:0,001). Hasta grupta orgazmik işlev skorları kontrol grubuna göre düşük saptanarak her iki grup arasında anlamlı istatistiksel fark olduğu görüldü (p:0,007). Hasta grubunda cinsel memnuniyet skorları kontrol grubuna göre düşük saptanarak her iki grup arasında anlamlı istatistiksel fark olduğu görüldü (p:0,003). Hasta grubunda ED prevalansı %74,2 olarak saptanırken kontrol grubunda %31,4 olduğu görüldü. SONUÇ: Sonuç olarak yapılan bu çalışmanın, alan yazın taraması sonucunda AAA'ın erkek hastalarda seksüel fonksiyon üzerine olan etkisini araştıran ilk çalışma olduğu görülmektedir. Yapılan bu çalışmada elde edilen bütün bulgular değerlendirildiğinde; AAA hastalığında, erkeklerde seksüel disfonksiyon gelişme riskinin, kontrol grubuna göre yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır. AAA hastalığı; erkeklerde, seksüel fonksiyon üzerine olumsuz bir etkiye sahiptir. Hastaların klinisyenler tarafından ilgili dallara yönlendirilmesi ile seksüel fonksiyonlarının artacağı ve hayat kalitelerinin yükseleceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to determine the effect of AAA; to investigate the effect of serum testosterone, sex hormone binding globulin (SHBG) level and sexual function in male patients. MATERIALS AND METHODS: The study group consisted of 35 male patients who were diagnosed as AAA as patient group and 35 healthy volunteer males with similar features as control group. Blood samples were taken from both groups and total testosterone and sex hormone binding globulin (SHBG) levels were measured in the laboratory. Sexual functions were evaluated in both groups by the international erectile function questionnaire (IIEF) and data were collected. The results of the parameters were evaluated and the relationship between the two groups was evaluated. RESULTS: 35 patients with AAA and 35 healthy individuals were included in the study. While the mean serum SHBG levels were 25,9686 ± 13,95549 nmol / l in the patient group, it was 29,8943 ± 12,16238 nmol / l in the control group and there was no statistically significant difference between the two groups (p: 0,214). While serum total testosterone level was found as 18,1540 ± 7,32547 nmol / l in the patient group, it was 16,5697 ± 6,999610 nmol / l in the control group and there was no statistically significant difference between the two groups (p= 0,358). While free testosterone level was found as 0.3677 ± 0.08116 ng / ml in the patient group, it was 0,3171 ± 0.111159 ng / ml in the control group and free testosterone levels were found higher in the patient group and there was statistically significant (p = 0,033). Erectile function scores were found to be lower in the patient group than the control group and there was a statistically significant difference between the two groups (p: 0.001). Orgasmic function scores were found to be lower in the patient group compared to the control group and there was a statistically significant difference between the two groups (p: 0.007). Sexual satisfaction scores were lower in the patient group compared to the control group and there was a statistically significant difference between the two groups (p: 0,003). The prevalence of ED was 74.2% in the patient group and 31.4% in the control group. CONCLUSİON: In conclusion, this study is the first to investigate the effect of AAA on sexual function in male patients as a result of literature review. When all the findings obtained in this study were evaluated; The risk of developing sexual dysfunction in men with AAA is higher than in the control group. AAA disease; It has a negative effect on sexual function in men. It is thought that sexual functions will increase and the quality of life will increase by directing the patients to related branches by clinicians.