Retail store perception of customers in construction equipment industry
Parakende mağazaların inşaat sektörü müşterilerindeki algısı
  1. Tez No: 555419
  2. Yazar: SEMİH YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. YONCA ELDENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye ekonomisinin en önemli kollarından biri inşaat sektörüdür. Altyapı ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra birçok yan sektörü doğrudan etkileyen inşaat sektörünün en çok etkilediği sektörlerin başında iş makinaları gelmektedir. Giriş kısmında, Iş makinalarının tanımı, çeşitleri ve kullanım alanlarından bahsedilmiştir. Türkiye Iş makinası Pazar büyüklüğü ve bu sektördeki oyuncuların müşterilere sundukları ürün ve hizmetlere değinilmiştir. Bu ürün ve hizmetlerde, müşterilerin en çok dikkat ettiği kriterlere göre konumlama çalışması yapılmış ve bu bilgi ışığında farklı müşteri tiplerinde yaratılan algı ile ilgili ipuçları verilmiştir. Gelişme kısmında, artan üstyapı ve kentsel dönüşüm gibi küçük iş makinalarına ihtiyaç duyulan projelerin, iş makinası pazarındaki değişen ürün ihtiyaçlarına etkisi incelenmiştir. Bu analizlerin ışığında bir vaka çalışması olarak, Borusan şirketinin pazar payı incelenmiş ve küçük iş makinası alan küçük ölçekli müşterileri hedefleyen yeni stratejisi ortaya konulmuştur. Ayrıca küçük ölçekli müşterilerin, mevcut satın alma süreçleri ve alım kriterleri incelenmiştir. Borusan markasının, bu müşteri profilindeki algısı ortaya konulmuş, bunlara paralel müşterilerin beklentilerini karşılamak hedefiyle açılan perakende mağazalar incelenmiştir. Sonuç bölümünde bu girişimin başarılı olup olmadığı müşteri anketleri, kazanılan küçük ölçekli müşteri sayısı ve pazar payı analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction is one of the most important industries in the Turkish economy. It directly affects many sub-sectors serving infrastructure and superstructure works and construction equipment is one of the most affected one. Introduction part covers definitions, types and usage areas of construction equipment. Turkish construction equipment market size, products and services that the players in the sector offer were analyzed. The positioning studies were conducted according to the most significant customer criteria that the customers are paying attention the most. I, in the light of this information, clues about the perception created for various customer types are given. In the body part, the effects of increase in superstructure and urban transformation works on small construction machines on product group detail in the construction equipment market are examined. Added to these, customer journey and purchase criteria of small-sized customers in general, perception of Borusan brand in this customer segment in particular is examined. Special attention is paid to the retail stores of Borusan launched in order to meet the expectations of small sized customers both functionally and emotionally to speak the same language. In the conclusion part, outcome of this strategy was presented by customer surveys.