Prolaktinin ailevi akdeniz ateşi patogenezinde ve akut atağındaki tanısal rolü ve akut batın ile ayırıcı tanısındaki yeri
- Tez No: 88582
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TUNCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Medical Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
TÜRKÇE ÖZET Pekçok sitokin ve inflamasyonda rol alan mediyatör hipofiz bezi hormon salgısını etkileyebildiği gibi, hipofiz bezinin hem kendisi sitokin üretebilmekte hem de inflamasyonda rol alan bu sitokin ve mediyatörleri regüle etme kapasitesine sahip görünmektedir, ön hipofiz bezi hormonlarından olan prolaktinin bilinen immun regülatör ve pro-inflamatuar etkileri göz önünde tutularak, bu çalışmada prolaktinin epizodik inflamasyon atakları ile seyreden ailevi Akdeniz ateşinin patogenezinde, akut atağında tanısal değeri olup olmadığı ve akut batın ile ayırıcı tanıdaki rolü araştırılmıştır. Çalışmamızda, kesin ailevi Akdeniz ateşi tanısı alan yaşları 20 ile 46 arasında değişen 16 hastanın (12E, 4K) toplam 24 akut atağında (yaş±SD:31,4±8,3) kemilüminesens yöntemiyle serum prolaktin seviyelerine bakıldı. Kontrol grubu olarak ataksız dönemde bulunan yaşları 18 ile 49 arasında değişen (yaş±SD:31,9±8,3) 29 ailevi Akdeniz ateşi olan hasta (16E, 13K); akut batın tanısı alarak laparotomiye giden yaşları 18ile 55 arasında değişen (yaş±SD:35,4±13) toplam 24 hasta (13E, 11K); pnömoni tanısı ile tedavi edilen yaşları 18 ile 54 arasında değişen (yaş±SD:37,5,4±10,9) toplam 22 hasta (16E, 6K) ile sağlıklı kontrol grubu olarak yaşları 19 ile 48 arasında değişen (yaş±SD:30,5±9,1) toplam 28 gönüllüde (10E, 18K) serum prolaktin düzeyleri çalışıldı. Tüm gruplar içerisinde yalnızca akut batın grubu diğer gruplara kıyasla istatistiki olarak anlamlı düzeyde daha yüksek ortalama serum prolaktin. seviyelerine sahipti. Atakta olan ve olmaya Ailevi Akdeniz Ateşli hastaların ortalama serum prolaktin seviyeleri atakta olanlar lehine bir miktar yüksek saptansa da istatistiki olarak anlamlı bulunmadı. Cinsiyet ayırımı yapılarak sonuçlar değerlendirildiğinde sağlıklı kontrol grubu hariç tüm hasta gruplarında ortalama serum prolaktin düzeyleri kadınlarda daha yüksek saptandı.SONUÇLAR 1. Atakta olan ve atakta olmayan Ailevi Akdeniz Ateşli hastaların ortalama serum prolaktin değerleri arasında istatistiki olarak fark yoktur. 2. Ailevi Akdeniz Ateşi ile akut batın grubu karşılaştırıldığında serum prolaktin düzeyinin yüksek olması akut batın lehine olabilir 3. Sağlıklı kontrol grubu hariç tüm gruplarda ortalama serum prolaktin düzeyleri kadınlarda erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Numerous cytokines and mediators having role in inflammation can effect hormonal secretions of the hypophyseal gland, likewise hypophysis both produces cytokines itself and has the capacity to regulate those cytokines and mediators that have roles in inflammation. By taking into account the immune regulator and pro-inflammatory effects of one of the anterior hypophyseal hormones, prolactin, it has been investigated whether prolactin has diagnostic value in the pathogenesis and acute attack familal Mediterranean fever which proceed with episodic serositis attacks and the role of it in the differential diagnosis of familial Mediterranean fever and acute abdominal event. In our study, serum prolactin levels in 24 acute attacks of 16 adult patients with familial Mediterranean fever, were determined with chemiluminesence method. Serum prolactin levels were also determined in a control group of 29 adult patients (16M, 13F) with familial Mediterranean fever during attack-free period, 24 adult patients (13M, 11 F) with acute abdominal event who have undergone laparotomy, 22 adult patients (16M, 6F) who are treated for pneumonia and 28 healthy volunteers (10M, 18F). Among all groups, only in the group with acute abdominal event the average serum prolactin levels were higher than other groups in statistically significant manner. Although serum prolactin levels were higher in familial Mediterranean fever group with attacks than in familial Mediterranean fever group in attack-free period, this was not statistically significant. When the results were evaluated according to sex differences in all groups except healthy controls serum prolactin level was found to be higher in women. CONCLUSION 1. There is no statistically significant difference in serum prolactin levels of familial Mediterranean fever patients in acute attacks and those in attack-free period.2. When familal Mediterranean fever group and acute abdominal event group are compared, higher levels of serum prolactin may be in favor of acute abdominal event. 3. In all groups, except healthy controls, serum prolactin levels are found to be higher in females than in males. 6 T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KDaDtO