Kalkınma planlamasından stratejik planlamaya geçişin Türk kamu yönetimi üzerindeki etkisi: Devlet Hava Meydanları İşletmesi örneği
The effect of transition from development planning to strategic planning on turkish public administration: Example of General Directorate of State Airports Authority
- Tez No: 555440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE YASEMİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kamu yönetimi ve planlama birbirinden ayrılamayacak iki kavramdır. Çünkü merkezi planlamanın özü, kamunun iktisadi ve sosyal hayata yön vermesini içerir. Dünyada gerçekleşen düşünsel, iktisadi ve sosyal değişiminin bir yansıması olarak farklı planlama biçimleri ortaya çıkmıştır. Ülkemizde bu değişimden etkilenmiş farklı dönemlerde farklı planlama türlerini uygulamıştır. Planlama uygulamalarında yaşanan değişim kamu yönetimi aygıtının işlevlerinde farklılaşmaya yol açmıştır. 1960'lı yıllarda kamuda uygulanan kalkınma plancılığı ile günümüzde uygulanan stratejik planlama arasındaki fark, bu işlev farklılaşmasını anlamlandırmada bize yol gösterici olacaktır. Bu çalışmada Kalkınma Planlaması'ndan Stratejik Planlama'ya geçişin kamu yönetimi üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu araştırılmıştır. Bu araştırma Devlet Hava Meydanları İşletmesi örneği çerçevesinde yapılmıştır. Öncelikle DHMİ'nin kalkınma plancılığı yıllarında göstermiş olduğu gelişim ve kamunun ona biçtiği rol irdelenmiştir. Ardından DHMİ'nin 2010-2019 yılları arasında hazırladığı ve uyguladığı iki stratejik plan ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public administration and planning are two concepts that cannot be separated. Because the essence of central planning involves, directing the public to economic and social life. Different forms of planning have emerged as a reflection of the intellectual, economic and social change taking place in the world. Our country has applied different planning types in different periods affected by this change too. The change in planning practices has led to differentiation in the functions of the public administration apparatus. The difference between public development planning implemented in the 1960s and the strategic planning implemented today will guide us in understanding this function differentiation. In this study, the effect of the transition from Development Planning to Strategic Planning is investigated. This research was carried out within the framework of the example of State Airports Authority. Firstly, the development of DHMI in the years of development planning and its role of public sector are examined. Then, two strategic plans prepared and implemented by DHMI between 2010-2019 are examined in detail.