Devlet Planlama Teşkilatı'ndan Kalkınma Bakanlığına Türkiye'de planlamanın değişimi: 1980'den günümüze bir kamu politikası analizi
The change of planning in Turkey from State Planning Organization to Ministry of Development: A public policy analysis from 1980 to present day
- Tez No: 370688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1980 sonrası planlama anlayışında yaşanan değişim anlatılmaktadır. Planlama sadece teknik bir boyutla ele alınmamıştır. Planlamanın değişimine etki eden faktörler tarihsel gerçeklik içerisinde ve maddi temelleri ortaya konarak incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde planlama kavramı ve teknik anlamda planlama çeşitleri anlatılmıştır. İlk planlama uygulaması olan sosyalist planlamanın Sovyetler Birliğindeki işleyişi açıklanmıştır. Planlamanın kapitalist sisteme evrimi ve kapitalist planlama türleri olan kalkınma planlaması ve stratejik planlama bu bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde planlamanın Türkiye'de ki tarihsel gelişimine değinilmiştir. Türkiye'de hazırlanan ilk planlama örnekleri olan sanayi planları incelenmiştir. Planlama örgütü olan DPT'nin kuruluşu anlatılmıştır. İlk dört kalkınma planının hazırlanış ve uygulama süreci ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde kalkınma planlamasından stratejik planlamaya yaşanan süreç ele alınmıştır. Bu süreç sermaye birikim rejiminde yaşanan değişim, yeni kamu işletmeciliği (YKİ) yaklaşımı, yapısal uyum politikaları ve politika transferi çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Avrupa birliği gibi uluslararası örgütlerin sürece etkisine değinilmiştir. Kalkınma planlarında yaşanan niteliksel değişim ve Stratejik planlamanın örgütsel kurumları olan Kalkınma Ajansları ve Kalkınma Bakanlığı ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the change witnessed in planning mentality in Turkey after 1980 is analyzed. The issue of planning is not only examined through a technical dimension. Rather, factors effecting the change in planning are observed through historical reality and foundations In the first part of the study, the concept of planning and the types of planning in technical dimensions are explained. As the first planning implementation, the operation of socialist planning in Soviet Union is laid out. The evolution of planning into capitalist system and the capitalist types of planning such as development planning and strategic planning are also explained in this chapter. In the second part of the study, the historical development of planning in Turkey is analyzed. Industry plans are examined as the first planning examples prepared in Turkey. The foundation process of State Planning Organization is mentioned. The preparation and the implementation processes of the first four development plans are examined in details. In the final part of the study, the process leading from development planning to strategic planning is analyzed. This process is explained under the framework of change in capital accumulation regime, the new public management approach, structural adjustment policies and transfer of policies. The impact of Intergovernmental Organizations such as, the World Bank, the International Monetary Fund and the European Union are also emphasized within the process. The qualitative change in the development plans and the Development Agencies and the Ministry of Development as the organizations of strategic planning are evaluated in details.