Kentlileşme sürecinde hemşehri derneklerinin rolü: Bursa örneği
The role of the fellow-citizen associations in the process of being urbanized: The case of Bursa
- Tez No: 555441
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN SAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, kentlileşme sürecinde hemşehri dernekleri üyelerinin sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasal yaşama uyumları analiz edilmeye çalışılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde,“kentleşme”,“kentlileşme”ve“göç”kavramları incelenmektedir. İkinci bölümde, hemşehrilik kavramı, hemşehri dernekleri ve bu derneklerin ortaya çıkış nedenleri açıklanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise; araştırmanın örneklemini oluşturan Bursa'da kentleşme süreci genel olarak değerlendirilmekte ve Bursa ölçeğinde hemşehri derneği üyelerinin sosyo-kültürel uyumlarının tespit edilebilmesi amacı ile 24 dernek üyesi ile gerçekleştirilen“yarı yapılandırılmış görüşme”bulguları yer almaktadır. Çalışmanın sonucunda, Bursa'daki hemşehri derneklerinin, üyelerinin sosyo-ekonomik, kültürel ve siyasal yaşamlarına ne derece etki ettiği konusu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adaptations of the members of the fellow-citizen associations to socio-cultural, economic and political life are tried to be analyzed in the process of being urbanized. In the first chapter of the thesis, the concepts of“urbanization”,“being urbanized”and“migration”are investigated. In the second chapter, the concept of fellow-citizenship, fellow citizen associations and the reasons for the emergence of these associations are explained. In the third chapter; the urbanization process of Bursa which constitutes of the sample of the study is generally evaluated and the findings of the semi structured interview which is carried out by twenty-four members of the association on the scale of Bursa take part in the study. As a consequence of the thesis, the extent to which the fellow-citizen associations in Bursa afffect socio-economic, cultural and political lives of their members are discussed.