Günümüz çağdaş sanatında disiplinlerarası bir kavram olarak posthuman beden
Posthuman body as an interdisciplinary concept in today's contemporary art
  1. Tez No: 555522
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER FEVZİ OĞLU BOZKURT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Philosophy, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Günümüz Çağdaş Sanatında Disiplinlerarası Bir Kavram Olarak Posthuman Beden”isimli Sanatta Yeterlik Eser Çalışması, çağdaş sanatta beden konusunu posthümanizm bağlamında araştırmaktadır. Posthümanizm günümüzden beş yüzyıl öncesine ve geleceğe uzanan bir tarihsel ve kültürel perspektiftir. Beden ise bu perspektifin sınırlarını da aşan disiplinlerarası bir kavramdır. Bu perspektif içinde beden biyoloji, antropoloji, tıp, sosyoloji, felsefe gibi disiplinlerin araştırma konusu olmuş; sanat ise biçim ve içeriğiyle antik, klasik güzel sanatlar anlayışından günümüz çağdaş sanatına doğru evrilmiştir. Bedenin posthümanizmle ilişkisi transhümanizm araştırmaları bağlamında yapay zeka ve biyoteknoloji çalışmalarındaki makine zekası, bilinç yüklenmesi, ölümsüzlük, yaşlanmama, protez gibi konularla ele alınmıştır. Diğer yandan bedenin posthümanizmle ilişkisi sosyal bilimler alanındaki toplumsal cinsiyet ve queer teori çalışmalarıyla gelişmiştir. Bu çalışmalar biyopolitika, denetim-gözetim toplumları, arzulama makineleri, organsız beden gibi postmodern felsefi söylemlerle kesişerek posthuman bedenin sınırlarını genişletmiştir.
Özet (Çeviri)
This Proficiency in Art Artwork Study explores the subject of body in contemporary art in the context of post-humanism. Posthumanism is a historical and cultural perspective that extends from the present to five centuries ago and to the future. The body is an interdisciplinary concept that transcends the boundaries of this perspective. In this perspective, the body has been the subject of research in disciplines such as biology, anthropology, medicine, sociology and philosophy. however, art has evolved from the classical to fine arts, and to contemporary art. The relationship of the body with posthumanism was discussed with the subjects of machine intelligence, consciousness loading, immortality, aging, prosthesis in artificial intelligence and biotechnology studies. On the other hand, the relationship of body with posthumanism has developed in social sciences with the studies in gender and queer theory.