Erken çocukluk eğitimine yönelik olarak hazırlanan iç organlar ile ilgili görsel materyallerin içerik analizi
A content analysis study on visual materials related to internal organs prepared for early childhood education
- Tez No: 555577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İki boyutlu görsel materyaller, kavramların zihinde yapılandırılması bakımından önem taşımaktadır. İçeriğin doğru bir şekilde resim ve şekillere yansıtılması, hem yanlış kavramaların önünde bir engel olabilirken aynı zamanda öğrenme sürecindeki en önemli yetenek olan görme yeteneğinin etkili bir şekilde kullanılabilmesini sağlar. İç organlar ile ilgili hazırlanan görseller materyallerin de bu bakışla ele alınması gerekir. Okul öncesi dönem çocukların eğitimi sürecinde kullanılabilecek iç organlar ile ilgili şekil ve resimlerin doğru içeriği yansıtacak şekilde hazırlanması, öğretim tasarımı ile ilgili temel ilkelerin uygulama sürecinde doğru bilinmesini ve kullanılmasını gerektirmektedir. İçeriğin görsele doğru bir şekilde yansıtılması bunlardan biridir. Bu tez çalışmasında ilgili iç organların öğretilmesi için yetişkinler tarafından hazırlanan iki boyutlu görsel materyallerin içeriğinin, anatomi bağlamında yanlış anlamalara yol açabilecek durumlar bakımından içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Basılı veya internet ortamından iç organlar ile ilgili olan derlenen resim ve şekiller, büyüklük, şekil, renk ve vücut içindeki yeri bakımından analiz edilmiştir. Veriler, ilgili görsellerden, etkilerinin kolay hissedilebilir olması nedeni ile en çok solunum, sindirim ve dolaşım sistemleri organlarının anatomi bağlamında sorun oluşturabilecek içerikler taşıdığını, salgı ve boşaltım sistemleri ile ilgili organların görsellerde daha az yer aldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca iç organlar ile ilgili olarak en çok renklendirmede sorun olarak kabul edilebilecek içeriklerin mevcut olduğu anlaşılmaktadır. Bu sonuçlar, önemli oranda başka araştırmaların sonuçları ile de benzerlikler taşımaktadır. Bulgular, çocukların en kolay öğrenebilecekleri iç organlar ile ilgili olarak yetişkinlerce hazırlanan görsel materyallerinin anatomi bağlamında çok miktarda sorun oluşturabilecek içerikler taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu durum, öğretmen eğitiminden etkinlik materyali hazırlamaya, okul öncesi eğitimi programının geliştirilmesinden yetişkin desteğine kadar ilgili alanlarda yapılması gerekenlerin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Two-dimensional visual materials have an important role in construction process of concepts in memory. Implication of the contents on the pictures and figures can be a barier for misconceptions. It also provides the individuals using visual abilitiy known as the best linking organs in an effective way. Internal organs need to be handled in line with this viewpoint. Preperation of the figures and pictures with correct knowledge including internal organs used for the process of pre-school education requires to know the principles of instructional design correctly. Location of correct content in visual materials is one of these principles. In this thesis study, two-dimensional figures and pctures prepared by the adults subjected to a content anlysis process at part of leading children misunderstanding the internal organs in line with anatomy. The coleected pictures and figures regarding the internal organs in books and web pages analyzed in accordance with size, shape, color and the place in human internal part. With the result of the data, it is understood that two-dimensional visual materials have a wide misuse related to respiratory, digestive an circulatory systems' organs and have a rarely misused regarding endocrine and excertion systems' organs. Additonally many misunderstanding of colors' about internal organs were identified. This results have a paralellism with other researh results to a large scale. These findings leads us to the idea that adults' pictures and figures on internal organ, which the pupils can learn easily, have lots of misuse of the knowledge. Therefore there are works to do from preparig the instructional designs through the teacher education programs and from early childhood education curriculum development through the adult supports to the pupils.