Hyaluronik asit içerikli ağız gargarasının gingivektomi uygulanan hastalarda yara iyileşmesi üzerine klinik etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical effect of hyaluronic acid mouth-rinse on healing after gingivectomy
- Tez No: 555587
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gingivektomi sonrası post-operatif yara iyileşmesinde antimikrobiyal ajan kullanımı; hasta konforunu arttırmak ve sağlıklı bir doku oluşumunu sağlamak için gerekli olmaktadır. Günümüzde yara iyileşmesine olumlu etkisi olan hyaluronik asidin diş hekimliğinde kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu amaçla araştırmamızda gingivektomi işlemleri sonrası yara yüzeyine uygulanan klorheksidin ve hyaluronik asidin yara iyileşmesi üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmamız, Etik Kurulu onayı alınarak, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji A.D. Kliniğine dişeti büyümesi şikayeti ile başvuran hastalardan kronik enflamatuar dişeti büyümesine sahip 15-40 yaş aralığında 41 hastada yürütüldü. Hastaların plak indeks(Pİ), gingival indeks(Gİ), sondlanabilen cep derinliği(SCD) ölçümleri ile başlangıç periodontal sağlık durumları değerlendirildi. Uygulanan gingivektomi sonrasında I.grup hastalara klorheksidinli gargara(CHX), II.grup hastalara hyaluronik asit içerikli gargara(HA) kullanmaları önerildi. İlgili grupların 0.,3.,7. ve 14. günlerde epitelizasyon alan tespiti için yara bölgesinden standardize edilmiş fotoğraflar elde edildi. Tüm bireylerin post-operatif ağrı durumlarının değerlendirilmesi amacıyla Visual Analog Scala(VAS) ölçümleri 3.,7. ve 14. günde kayda alındı. Aynı zaman aralıklarında hastaların dil ve diş yüzeyleri renklenmeleri ile kötü tat, yanma ve kaşıntı hissi tespit edildi. Gruplara ait başlangıç periodontal klinik değerleri arasında istatistiksel fark bulunmadı. Gruplar arasında 14.
Özet (Çeviri)
The use of antimicrobial agents in post-operative wound healing after gingivectomy; it may be necessary to increase patient comfort and to ensure a healthy tissue formation.The effect of chlorhexidine and hyaluronic acid on wound healing after gingivectomy was investigated in our study.This research was performed in 41 patients aged 15-40 years with chronic inflammatory gingival growth who complained of gingival enlargement.Initial periodontal health status was assessed by plaque index(PI),gingival index(GI) and probing pocket depth(PPD) measurements of the patients.Group I patients were recommended to use chlorhexidine-containing mouthwash(CHX),group II patients to use hyaluronic acid-containing mouthwash(HA).Following gingivectomy, standardized photographs from the wound area were obtained at days 0,3,7 and 14 from the relevant groups.Visual analogue scale(VAS) was used to assess the post-operative pain status.At the same time intervals,the pigmentation of tongue and tooth surfaces,the taste perception,burning and itching sensation of the patients were recorded.No statistical differences were performd between the initial periodontal clinical values of the groups.Among the groups there was a difference between the PI values on the 14th day in the HA group(p