Hyaluronik asit içerikli sperm seçimi ve aneuploidi
Hyaluronic acid containing sperm selection and aneuploidy
  1. Tez No: 886204
  2. Yazar: SELİN ARDA AYDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uygun olan spermin seçimi IVF/ICSI uygulamalarında çok önemlidir. Geleneksel teknikler buna olanak vermemektedir. Günümüzde kullanılan teknik, sperm canlılığı ve morfolojisine göre seçim ile sınırlıdır. Hyaluronik asit bağlanmasına dayalı geliştirilen teknik hakkında araştırmacılar olumlu yaklaşmaktadır. İlk kez Huszar ve arkadaşları tarafından oluşturulan bu teknik ile Oosit-kümülüs kompleksini çevreleyen hücre dışı matrisin önemli bir bileşeni olan hyaluronik asite (HA) bağlanan spermlerin daha olgun olduğu, daha iyi DNA sıkışmasına ve daha az kalıntı sitoplazmaya sahip olduğu rapor edilmiştir. ''Hyaluronik Asit İçerikli Sperm Seçimi ve Aneuploidi'' çalışmamızın amacı, açıklanamayan infertil olgularda canlı doğum oranı (LBR) üzerinde ICSI öncesinde spermin hyaluronik asit (HA) seçiminin geleneksel olarak seçilmiş sperme karşı etkinliğini belirlemek, embriyo gelişimi ve aneuploidi sonuçları ile test etmektir. Bu retrospektif çalışma İstinye Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gaziosmanpaşa şubesinin 2019-2023 verilerine dayanarak 27 açıklanamayan infertil hasta grubunda 15 ICSI, 12 de PICSI uygulamalarının sonuçlarını içermektedir. Grupların karşılaştırılması SPSS istatistik paketi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucu PICSI yönteminin açıklanamayan infertil olgularda gebelik, aneuploidi sonuçlarını değiştirmediğini ortaya koymuştur (p>0,05). Elde ettiğimiz bulgular sonucunda, diğer endikasyonlu hastalarda da karşılaştırılması ve bu yöntemin etkinliği için daha fazla araştırma yapılması gerekli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The selection of suitable sperm is very important in IVF/ICSI applications. Traditional techniques do not allow this. The method used today is limited to selection based on sperm viability and morphology. With this technique, first created by Huszar et al., it has been reported that spermatozoa bound to hyaluronic acid (HA), an essential component of the extracellular matrix surrounding the oocyte-cumulus complex, are more mature, have better DNA compression and less residual cytoplasm. The aim of our study“Content Sperm Selection and Aneuploidy”is to determine the effectiveness of hyaluronic acid (HA) selection of sperm against traditionally selected sperm before ICSI on the live birth rate (LBR) in unexplained infertile cases and to test it with embryo development and aneuploidy results. This retrospective study includes the results of 15 ICSI and 12 PICSI applications in 27 unexplained infertile patient groups, based on İstinye Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gaziosmanpaşa Center 2019-2023 data. The comparison of the groups was evaluated with the spss statistical package. The result of our study revealed that the PICSI method did not change pregnancy and aneuploidy results in unexplained infertile cases (p>0.05). It was deemed necessary to compare our findings in patients with other indications and to conduct further research on the effectiveness of this method.