Factors in companies' decisions on outsourcing: An empirical study in Turkey
Şirketlerin dış kaynak kullanımı etkileyen faktörler:Türkiye üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 555599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLFET ZEYNEP ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dış kaynak kullanımı, kuruluşlar tarafından maliyetleri azaltma, esnekliği artırma ve verimliliği sağlama aracı olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, son birkaç yılda dış kaynak kullanımı basit bir satın alma sürecinin ötesine geçerek şirketler için stratejik bir araç haline gelmiştir. Bu geçiş sürecinde güven ve kültürel uyumluluk gibi yumuşak faktörler önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki şirketlerin dış kaynak kullanım kararını etkileyen faktörleri araştırmayı ve dış kaynak kullanılan farklı alanlar için özellikle önem arz eden faktörlerin olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türk firmalarının yukarıda belirtilen geçiş sürecinin hangi aşamasında olduğunu ve tedarikçilerinde ne aradıklarını belirlemektir. Çevrimiçi yönetilen anketler aracılığıyla Türkiye'de faaliyet gösteren 45 şirketten veri toplanmış ve güvenilirlik, doğrusal regresyon ve ANOVA analizleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, dış kaynak kullanılan alandan bağımsız olarak, Türk firmaları için en önemli üç faktörün fiyat, kalite ve güçlü referanslar olduğunu göstermektedir. Dış kaynak kararını verirken güven, kültürel uyumluluk ve açık iletişim en az önemli faktörler olarak bulunmuştur. Bulgular, Türkiye'deki şirketlerin hala maliyet azaltma amacıyla dış kaynak kullandığını göstermektedir. Çalışmamız, Türkiye'de dış kaynak kullanımı ile ilgili genel çerçeveyi çizmekte ve hem dış kaynak kullanan şirketler hem de tedarikçiler için uygulanabilir bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Outsourcing has been widely used by organizations as a means to reduce costs, increase flexibility, and achieve efficiency. However, in the past few decades outsourcing has moved beyond a simple purchasing process and become a strategic tool for companies. In this transition process, soft factors such as trust and cultural compatibility have become superior to the factors that have traditionally affected the outsourcing decisions most such as price. This study aims to explore the factors that affect the outsourcing decision of companies in Turkey and examines whether there are specifically important factors for different outsourced functions. The purpose of this study is to determine which stage of the abovementioned transition process the Turkish firms are in and what they seek for in their suppliers. Data have been collected from 45 companies that operate in Turkey via online-administered questionnaires and analyzed by reliability, linear regression, and ANOVA analysis. The results show that regardless of the function that is being outsourced the most important three factors for Turkish firms are price, quality, and strong references. Trust, cultural compatibility, and open communication were found to be the least crucial factors when making the outsourcing decision. Findings imply that companies in Turkey still use outsourcing mainly for cost-cutting purposes. Our study sketches the general outsourcing environment in Turkey and presents applicable findings for both outsourcing companies and suppliers.