Kitlelerin yeni göç mekânları olarak sosyal medya ve sanal göç ilişkisi bağlamında toplumsal değişimin incelenmesi
An analysis of the social media as the new haven for the masses and of the social transformation within the context of virtual migration relationship
  1. Tez No: 555600
  2. Yazar: SEMRA AĞAÇ SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Toplumsal değişimin en önemli sebeplerinden biri olan“göç”, teknolojinin mekân anlayışını tümüyle değiştirdiği Dijital Çağ'da yeniden tanımlanması gereken bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün artık göçmenlik, sadece fiziki göçün beraberinde getirdiği bir kavram olarak değil,“dijital göçmenlik”ve“dijital yerlilik”olarak adlandırılan sosyal medya kullanıcıları arasındaki mekânsal bir ayrışmaya da işaret etmektedir. Göç artık geçmişte olduğu gibi sadece fiziki mekânla sınırlı olmayıp, nesnel dünya ile sanal dünya arasındaki sınırların aşılmasını da içeren bir anlam kazanmıştır. Geçmişte ulus devlet tarafından çizilen fiziki sınırlar, bugün yerini internet ve bilgisayar teknolojilerinin sınırlarını çizdiği sanal mekânlara bırakmıştır. Bu çerçevede bu çalışmanın temel amacı;“dijital göçmenlik”ve“dijital yerlilik”kavramlarından yola çıkarak, göç olgusunun ve göçmen kimliğinin dijital çağda aldığı biçim olarak saptanmıştır. Sosyal medyanın kullanım özelliklerine göre sınıflandırılmış mevcut“dijital göçmenlik”tanımının ötesine geçilerek,“sanal göç”ve bunun sonucu oluşan“sanal kimlik”biçimleri, türleri ve özelliklerini içeren kuramsal bir yaklaşım oluşturulması hedeflenmektedir. Dijital Çağ'da toplumsal sorunlara yönelik üretilecek çözüm önerileriyle gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada öncelikle iletişim teknolojileri ve küreselleşme bağlamında ağ toplumundaki göçebe kültür örüntüleri ele alınarak dijitalleşme ve göç arasındaki ilişki araştırılacaktır. Ardından mobilizasyon ve hareket anlayışımızdaki değişim ve medyanın yeniden yapılanması çerçevesinde değişen mekân ve sınırlar ele alınacaktır. Son olarak da sanal göçün nasıl gerçekleştiği, nasıl işlediğini, özellikleri, türlerini ve sistemi göç sosyolojisinin kuramsal zeminine dayandırılarak açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
“Migration,”which is one of the most important reasons of the social change, emerges as a phenomenon, requiring to be redefined in the Digital Age, in which the technology completely reshapes the perception of space. Today, migration indicates a spatial distinction among social media users, who are defined as“digital immigrants”and“digital natives”– a concept brought forward by physical migration as well. Migration is not only limited to physical space as was the case in the past, but has also acquired the meaning of surpassing the boundaries between the objective world and the digital world. The physical boundaries, drawn by the nation-states in the past, have now left their position to the virtual spaces, the boundaries of which are established by the internet and computer technologies. In this context, the main purpose of this study is the shape of the concept of migration and the identity of immigrants in the Digital Age, on the basis of“digital immigrants”and“digital natives”. The study aims to create a theoretical approach, which covers“virtual migration”, and the resulting forms, types and features of“virtual identity,”by cutting across the existing definition of digital immigrats, classified according to the characteristics of the uses of social media. It aims to contribute to future studies to be conducted with solutions to address the social problems in the Digital Age. This study will explore the relationship between digitalization and migration by discussing firstly the nomadic culture patterns in the network society in the context of communication technologies and globalization. Then, the changes in our understanding of mobilization and movement, and the space and borders changing durign the restructuring of the media. Finally, how the virtual migration takes place, how it functions, its characteristics, types and system on the theoretical basis of the sociology of migration.