Lojistik faaliyetlere aracılık yapan kuruluşlarda (Freight forwarders) nakit yönetimi
Cash management in freight forwarders companies
- Tez No: 555631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nakit yönetimi, tüm işletmeler için önemli bir rekabet unsurudur ancak dış ticaret ile uğraşan işletmelerde lojistik giderleri için önemli bir dış kaynak finansman aracı olarak görülen ve kullanılan lojistik faaliyetlere aracılık eden kuruluşlarda (Freight Forwarders) bu unsur çok daha hayati bir öneme sahiptir. Uzun süreli vadelerle müşterilerine hizmet veren bu kuruluşlarda iyi yapılan bir nakit yönetimi, bu kuruluşların finansal yapılarını güçlendirerek sektördeki rekabet güçlerini de arttırmaktadır. Çalışmada kaynak taraması tekniğinden ve sektörde faaliyet gösteren firma yöneticilerinin görüş ve deneyimlerinden faydalanılmakla beraber özellikle çalışmanın üçüncü bölümünde kendi mesleki bilgi ve deneyimlerime de yer verilmiştir. Özellikle ülkemiz gibi yüksek enflasyon ve değişken döviz kurlarıyla mücadele etmek zorunda olan ülkelerde faaliyet gösteren bu aracı kuruluşlarda doğru uygulanan nakit yönetim tekniklerinin bu zorlu piyasa şartlarında en az kayıpla mücadele edebildiklerini göstermektedir. Bu sebeple bu kuruluşlarda görev alan finans yöneticilerinin önceliği piyasa koşullarını iyi analiz edip hızlı aksiyon alarak ellerindeki nakitleri doğru yönetebilmek olması gerekir.
Özet (Çeviri)
Cash management is an important competitive element for all businesses, but it is of vital importance in Freight Forwarders, which are seen as an important source of external financing for logistics expenses in enterprises dealing with foreign trade and as an intermediary for logistics activities. A good cash management in these institutions that serve their customers with long-term maturities strengthens the financial structures of these institutions and increases their competitiveness in the sector. In the study, although the source scanning technique and the opinions and experiences of the company managers working in the sector are utilized, especially in the third part of the study, my own professional knowledge and experiences are included. Especially in countries such as our country that have to struggle with high inflation and variable exchange rates, the cash management techniques applied in these intermediary institutions show that they can struggle with the least loss in these difficult market conditions. For this reason, the priority of the financial managers working in these organizations should be analyzing the market conditions and taking the fast action and managing the cash in their hands correctly.