Peyzaj mimarlığında aydınlatma tasarımı ve teknikleri üzerine bir araştırma
A research on lighting design and techniques in landscape architecture
  1. Tez No: 555671
  2. Yazar: DENİZ TOKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında, peyzaj mimarlığı kapsamında yer alan dış mekân aydınlatma tasarımı ve teknikleri irdelenmiştir. Dış mekân aydınlatma uygulamalarının; aydınlatma teknikleri ve standartlarına uygun bir şekilde yapılmasını sağlamaya yönelik olarak peyzaj tasarımcısının ya da uygulamacısının yararlanabileceği bilimsel bir başvuru kaynağı olması amaçlanmıştır. Bu bağlamda yapılan kaynak araştırması, doğrudan yapılan incelemeler ve tezi hazırlayan kişinin aydınlatma alanındaki profesyonel çalışma sürecinde kazandığı bilgi ve deneyimlerden yararlanılmıştır. Kaynaklardan elde edilen bilgiler kapsamında; tez içinde yer alan teknik tanım ve terimler açıklanmış ve devamında peyzaj mimarlığında aydınlatma tasarımı, aydınlatma armatürleri ve seçimi, aydınlatmada kullanılan teknikler, peyzaj ve yapısal öğelerin aydınlatılması ile örnek aydınlatma projeleri irdelenmiştir. Çalışma yöntemi çerçevesinde Ankara kenti Seğmenler Parkı örneğinde peyzaj tasarımında aydınlatma tasarımı ve tekniği incelenmiştir. Bu amaçla kullanıcı görüşlerini değerlendiren bir anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasına ait bulgular ve verilerden elde edilen bilgiler ile birlikte değerlendirilmiş ve sonuçlara aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda anket bulguları ve kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda Seğmenler Parkı aydınlatması pek çok ölçüt açısından eksik ve hatalı bulunmuş, bunları park kullanıcılarının da doğruladığı saptanmıştır. Yapılan çalışma sonuçlarına ve bilimsel verilere dayanarak geliştirilen öneriler sunularak tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines outdoor lighting design and techniques to be carried out in the fields of landscape architecture. This study; in order to ensure that outdoor lighting applications are carried out in accordance with the lighting techniques and standards, is aimed to be a scientific reference guideline that can be used by the landscape designer or implementer. In this context, findings obtained from relevant literature and survey-based investigations were used, and personal knowledge and experience gained from professional working processes in the field of lighting were utilized. In the context of findings obtained from relevant literature, technical terminology were explained and then lighting design in landscape architecture, lighting fixtures and selection, lighting techniques, illumination of landscape and structural elements, and sample lighting projects were examined. Lighting design and techniques in Seğmenler Park in Ankara were examined in the context of the methodology of this study. For this purpose, a survey was applied to evaluate user opinions. The findings of the survey and the information obtained from the literature were evaluated with the results. As a conclusion, in accordance with the survey findings and the information obtained from the literature, the lighting design of the Seğmenler Park was found to be incomplete and inaccurate in terms of many criteria and it was determined that the park users also confirmed it. The information obtained from field survey and scientific data was analyzed to make interpretations and the results of the survey were evaluated and reflected to the overall results of the study.