Küreselleşme - yerelleşme bağlamında kent, sürdürülebilirlik ve cittaSlow (yavaş kent)
City, sustainability and CittaSlow (slow city) in the context of globalization - localization
  1. Tez No: 555699
  2. Yazar: BURAK KOÇAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşme ekonomik, siyasal ve sosyo-kültürel alanlar başta olmak üzere hayatın birçok alanında değişim ve dönüşümler yaratmıştır. Meydana gelen değişim ve dönüşümler üzerinde, küreselleşme sürecinde canlılık kazanan yerelleşme olgusunun da önemli ölçüde etkisi olmuştur. Bu nedenle, yaşanan tüm değişim ve dönüşümler küreselleşme ve yerelleşme arasındaki diyalektik ilişki çerçevesinde gerçekleşmiştir. Küreselleşme ve yerelleşme arasındaki diyalektik ilişkinin etkileri ve meydana getirdiği sorunlar ise, en açık şekilde kentlerde ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, bu ilişkinin daha net olarak anlaşılabilmesi için kent, sürdürülebilirlik ve CittaSlow (Yavaş Kent) Hareketi özelinde değerlendirmeler yapılmıştır. Bu doğrultuda, küreselden yerele doğru ortaya çıkan ve gelişme gösteren sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde, küresel sorunlara uluslararası alanda yerel çabaların ön planda olduğu çözümler üretilmiş ve bu konuda kentlerin öneminin altı çizilmiştir. Küreselleşme ve yerelleşme arasındaki diyalektik ilişki ve sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde yerelden küresele doğru ortaya çıkan ve gelişme gösteren CittaSlow Hareketi'nin ortaya çıkışındaki belirlediği hedefler ile gelişme gösterdiği süreç arasında farklılıklar oluşmuştur. Yerelleşme ve sürdürülebilirliği merkeze alarak ortaya çıkan bu hareket, gelişme sürecinde küreselleşme, teknolojik gelişmeler, kapitalizm, homojenleşme, hız, turizm ve tüketim kültürü ile olan ilişkilerini geliştirerek bunlardan etkilenmeye başlamıştır. Bu çalışmada, CittaSlow Hareketi'nin tüm bunlarla olan ilişkileri ortaya konularak değerlendirmeler yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization has created many changes and transitions in various aspects of life especially in economic, political and socio-cultural fields.Localization phenomenon, which increased its importance during the globalization process has also significant effect on emerging changes and transitions. Therefore, all the changes and transitions have taken place within the framework of the dialectical relation between globalization and localization. On the other hand, the influences of and the issues resulting from the dialectical relation between globalization and localization become appearent most evidently in the cities. In this study, the evaluations specific to city, sustainability and CittaSlow (Slow City) Movement have been done in order to provide better insight to such relation. In this direction, according to the concept of sustainability which has been emerging and progressing from globalization to localization, solutions to global problems, that are at the forefront of local efforts in the international arena, have been produced and the importance of cities have been emphasized in this matter. There are differences between goals set in the emergence of CittaSlow Movement, which emerged and progressed from global to local, and its development process pursuant to the dialectical relation between globalization and localization and concept of sustainability. This movement, which emerged by centering on localization and sustainability, has developed the relations with globalization, technological developments, capitalism, homogenisation, speed, tourism and consumption culture and has been influenced by them during its development. In this study the evaluations are done by revealing the relations between CittaSlow Movement and these phenomena and the suggestions are provided.