Küreselleşme-yerelleşme bağlamında kent ve kentleşme
- Tez No: 145056
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP GÜNAY İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşme -Yerelleşme Bağlamında Kent ve Kentleşme isimli bu çalışma, şu temel düşünce üzerine kurulmuştur. Teknolojideki gelişmeler ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla hız kazanan küreselleşme süreciyle beraber yeni anlayışlar, ilişkiler ve yapılanmalar ortaya çıkmaktadır.Yaşanan bu süreçte; ulus devletin yapısı, yönetim anlayışı, kentin konumu ve yerel yönetimlerin fonksiyonları yeniden şekillenmekte, süreçle beraber yerelleşme ve bölgeselleşme eğilimlerinin hız kazandığı görülmektedir. Bu genel düşüncelerden hareketle çalışma üç ana bölüm şeklinde planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; küreselleşmenin kavramsal çerçevesi çizildikten sonra, sürecin boyutları, temel dinamikleri ve etkileri üzerinde durulacaktır. Daha sonra küreselleşmenin“ulus devlet”üzerindeki etkileri inceledikten sonra küreselleşmenin kamu yönetimi üzerine yansımaları ifade edilecektir. İkinci bölümünde kent, kentleşme ve yerel yönetimler ile ilgili kavramsal çerçeve çizildikten sonra, küreselleşme sürecinde kent, kentleşme ve yerel yönetimler arasındaki ilişkiler açıklanacaktır. Daha sonra küreselleşme sürecinin yerel yönetimlerde meydana getirmiş olduğu yapısal değişiklikler ifade edilecektir. Üçüncü bölümünde; küreselleşmenin yerelleşme boyutu bağlamında yerelin iktidar ilişkilerinde, siyasal yaklaşımlarda artan önemi açıklandıktan sonra küreselleşmenin yerelleşme anlayışı ve yerelci yansımaları ifade edilecektir. Daha sonra bölgeselleşme kavramı açıklanarak, bölgeselleşmenin yerel yönetimler üzerindeki etkileri anlatılacaktır 150
Özet (Çeviri)
This study, named as“City and City Urbanisation within the concepts of Globalisation and Decentralisation”, is based on the following fundamental thought: As the globalisation process has accelerated due to the technological advancements and the spread of mass media; new approaches, relationships and structures has emerged. During this process, certain aspects of administration such as the structure of the national state, the administrative approach, the existence of the city, and the functions of the local administrative units are being reformulated, which as a result leads to the acceleration of decentralisation and regionalisation tendencies. Taking all these general thoughts into consideration, this study has been divided into three main parts. In the first part of the study, the extent of the globalisation process, basic dynamics and the impacts of it will be dwelled on, after the conceptual framework of globalisation will be defined. Next, the impacts of globalisation on the“national state”will be examined in order to define the reflections of it on public administration. In the second part of the study, after the conceptual framework of urban areas, urbanisation and local administration is defined; the relationship between all these concepts in the globalisation process will be clarified. The structural changes that the globalisation process has brought about on the local administrative units will be explained as the next issue. In the third part of the study, firstly the increasing importance of the local on the political approaches and the power relationships will be explained bearing in mind the decentralisation aspect and the decentralised reflections of globalisation. Finally, the concept of regionalisation and the effects of it on local administration will be explained. 151