Sürdürülebilir gelişme ve kent (yerel gündem 21 örneğinde)
Sustainable development and city (in the example of local agenda 21)
- Tez No: 219477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET B. ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Sürdürülebilir Gelişme ve Kent (Yerel Gündem 21 Örneğinde)? adlı buçalışmada; öncelikle, küreselleşme tartışmalarıyla birlikte gündeme gelen,yerelleşme ve yönetişim kavramları ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.Küreselleşme olgusunun, ulus devlet üzerindeki etkileri ve Türk YerelYönetimleri'nin, küreselleşmenin öngördüğü köklü değişimler karşısındakimevcut durumu ile ilgili yapılan tespitlerin ardından, yeni bir yaklaşım olarakodağa oturan sürdürülebilir gelişme kavramı küresel bağlamda açıklanmaya veirdelenmeye çalışılmıştır. Nihayet, sürdürülebilirlik yolunda 21. yüzyılın projesiolarak sunulan Gündem 21'in kent alanlarında yaşama geçirilmesine yönelikönemli bir projesi olan Yerel Gündem 21'in, dünyada ve ülkemizde karşılaştığısorunlar ve başarı şartları, örneklerle ve katılım sorunsalı dikkate alınarakaraştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study called ?Sustainable Development and City (In The Example ofLocal Agenda 21)?; a comprehensive evaluation has been done first about theconcepts of decentralization and governance that came to agenda with debates onglobalisation. After defining the effects of globalisation phenomenon on nationstates and clarifying the current situation of Turkish local authorities in reply tofundamental changes caused by globalisation, its tried to explain and examine theconcept of sustainable development which is a new approach in global focus.Eventually, the problems and essential conditions for successful implementationof Local Agenda 21-a significant result of Agenda 21 which is presented as theproject of 21st century towards sustainability- have been searched via casestudies from Turkey and the world considering the issue of participation.