İmar kirliliğine neden olma suçu (TCK m. 184)
The crime of zoning pollution (TCK 184. article)
  1. Tez No: 555707
  2. Yazar: SUZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İmar kirliliğine neden olma suçu; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile ilk defa ceza hukuku anlamında cezalandırılabilir bir fiil olarak düzenlenmiştir. Elbette ki imar kirliliğine neden olma fiiline vücut veren hareketler TCK'da suç olarak kabul edilmeden önce de işlenmekte idi. Fakat bu fiiller sadece kabahat şeklinde nitelendirilip çeşitli idari yaptırımlara tabi tutulmakta idi. Avrupa Birliği Hukukuna uyum çerçevesinde çevreye karşı suçların ceza hukuku yoluyla korunma altına alınması esasında yeni bir olgudur. İmar kirliliğine neden olma fiili de çevreye karşı suçlardan biri olup ceza hukuku yoluyla koruma altına alınması uygun görülmüştür. Tezimizde üzerinde durulan noktalardan bir tanesi de çevreye karşı suçlardan olan imar kirliliğine neden olma suçunun ceza hukuku yoluyla korunmasının ne derecede sağlandığı olacaktır. Tezimizin inceleme konusu olan imar kirliliğine neden olma suçu esasında içerisinde üç ayrı suçu taşımaktadır. Bunlar sırasıyla; yapı ruhsatiyesi alınmadan ya da ruhsata aykırı olarak bina yapmak veya yaptırmak, yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade etmek ve son olarak da yapı kullanma izni alınmamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına müsaade etmektir. Çalışmada bu fiiller ayrı ayrı incelenmiş ve yasalaşmadan önce TBMM Genel Kuruluna sunulan ilk metni ile de karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of zoning pollution; with No. 5237 Turkish Criminal Code was the first time that it was punishable. Of course, the movements that caused the action to cause zoning pollution were also committed before being accepted as a crime in the TCK. However, these acts were only misdemeaned and subjected to various administrative sanctions. In the context of harmonization with European Union Law, the protection of crimes against environment by means of criminal law is a new phenomenon. The de facto cause of zoning pollution is one of the crimes against the environment and it has been deemed appropriate to be protected by criminal law. One of the points emphasized in our thesis is to what extent the protection of crime against the environmental crimes by criminal law is ensured. The crime of causing zoning pollution, which is the subject of our thesis, has three typical acts. These are respectively; building or building a building in violation of license or construction, permitting the connection of electricity, water or telephone to the construction sites established for construction without construction license, and finally permitting the execution of any industrial activity in buildings without building permit. The study was examined separately with three separate acts, and comparisons were made with the first text presented to the General Assembly of the Parliament before it was enacted.