The concept of remembering in Angelopoulos' cinema
Angelopoulos sinemasında hatırlama konsepti
- Tez No: 555754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Angelopoulos sinemasında sıkça tekrar eden hatırlama ediminin kullanım alanlarını ve amaçlarını ele almaktadır. Çalışmanın amacı, Angelopoulos'un sinemasında sürekli olarak tekrar eden hatırlama edimini belirli bir nedensellik ilişkisi içerisinde bir teorik yapıya oturtmak ve çizilen bu çerçeve eşliğinde örnek olarak ele alınan Angelopoulous filmleri üzerinde analiz edilerek çerçevenin geçerliliğini kanıtlamaktır. Theo Angelopoulos en çok bilinen auteur yönetmenlerden birisidir. Sık sık geçmişe, tarihe, mitolojiye, geleneğe referans verdiği filmleri, gerek biçimsel gerekse felsefik kendi imzasını taşımaktadır. Bu anlamda, Angelopoulos'un auteur kimliği filmlerinde belirli bir karakteristiğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu çalışma, var olduğu iddia edilen bu karakteristiği, hatırlama edimleri üzerinden ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Mevcut çalışmada, öncelikle bugüne kadar ortaya atılmış Bergson'dan süre, Boym'dan nostalji, Nora'dan hafıza mekanları kavramları ile belirli bir neden-sonuç ilişkisi altında teorik bir çerçeve çizilmiştir. İlgili çerçevenin, Angelopoulous sinemasında, tekinsiz bir şimdi içerisinde yaşayan karakterlerin zamanı yakalamak için zamanın flaneurüne dönüşmesinde bir araç olarak kullanıldığı farkedilmiştir. Bu sebeple, Benjamin ve Baudelaire'den flaneur kavramları ve Freud'dan tekinsiz kavramı da çalışmanın sınırları içine alınmıştır. Ardından, ortaya çıkarılan bu çerçeve, Deleuze'un hareket-imge ve zaman-imge kavramları eşliğinde, seçilen üç Angelopoulos filmi üzerinden analiz edilmektedir. Bu filmler; The Beekeeper, Ulysses' Gaze, Eternity and a Day şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the areas of usage and purposes of the acts of remembering frequently recurring in Angelopoulos' cinema. The thesis aims to establish a theoretical structure within a certain causal relationship for the repetitive acts of remembering in Angelopoulos cinema and to prove the validity of the structure by analyzing the films of Angelopoulos that are chosen as examples. Theo Angelopoulos is one of the most well-known auteur directors. His films, which often refer to the past, history, mythology and tradition, bear his signature, both formally and philosophically. In this sense, his identity as an auteur director provides a certain characteristic in his films. This study tries to reveal these alleged characteristics through the acts of remembering. In this thesis, first, a theoretical framework is drawn through the concept of duration from Bergson, the nostalgia from Boym, sites of memory from Nora with a specific cause-effect relationship. It is noticed that the relevant framework that is used in Angelopoulos cinema is a medium that transforms the characters that living in an uncanny present into the flaneurs of time who tries capture time. For this reason, the thesis also involves the concepts of flaneur from Benjamin and Baudelaire and the uncanny concept from Freud also. Then, accompanied by Deleuze's movement-image and time-image concepts, three movies of Angelopoulos are analyzed through this framework: The Beekeeper, Ulysses' Gaze, Eternity and a Day.