Tris(2-aminoetil)amin bağlı silika jel üzerinde Cr(VI) iyonlarının hat üstü katı faz ekstraksiyon tekniğiyle zenginleştirilerek alevli AAS ile tayini
Determination of Cr(VI) ions by flame AAS with preconcentration on Tris(2-aminoethyl)amine bonded silica gel using on-line column solid phase extraction technique
  1. Tez No: 555797
  2. Yazar: NUSRET KOCAKAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, tris(2-aminoetil)amin bağlı silika jel (TRIS-SG) ile doldurulmuş mini kolon kullanılarak hat üstü kolon katı faz ekstraksiyon tekniğiyle Cr(VI) iyonlarının zenginleştirilerek alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile seçimli olarak tayini için yeni bir yöntem geliştirildi. Cr(III) ve Cr(VI) iyonlarının TRIS-SG üzerinde adsorplanmalarına çözelti pH'sının etkisi kesikli yöntemle araştırıldı. Cr(III) ve Cr(VI) iyonları içeren çözeltinin pH'sı 1,0 ve 2,0 olduğunda seçimli olarak Cr(VI) iyonlarının TRIS-SG üzerinde adsorplandığı bulundu. Hat üstü kolon katı faz ekstraksiyon tekniğiyle Cr(VI) iyonlarının zenginleştirilmesinde çözelti hacmi, elüent çözeltisinin türü ve hacmi, numune akış hızı, çözelti hacmi, matriks iyonlarının etkisi gibi çeşitli parametrelerin etkileri incelendi. Optimum şartlar altında Cr(VI) iyonları için zenginleştirme faktörü 16,77 ve geliştirilen metodun gözlenebilme sınırı (LOD) 2,5 µg/L olarak bulundu. Geliştirilen yöntem kullanılarak çeşitli su örneklerinde Cr(VI) derişimleri başarıyla tayin edildi. Kesikli yöntem ile yapılan Cr(VI) adsorpsiyon çalışmalarında TRIS-SG'nin Cr(VI) adsorpsiyon kapasitesi 48,8±2,1 mg/g olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new method was developed for the selective determination of Cr(VI) ions with flame atomic absorption spectrometry based on the preconcentration by the on-line column solid phase extraction technique using mini column filled with tris(2-aminoethyl)amine bonded silica gel (TRIS-SG). The effect of solution pH on the adsorption of Cr(III) and Cr(VI) ions on TRIS-SG was investigated by the batch method. When the pH of the solution containing Cr(III) and Cr(VI) ions was 1.0 and 2.0, Cr(VI) ions were selectively adsorbed on TRIS-SG. In the preconcentration of Cr(VI) ions with on-line column solid phase extraction technique, the effects of various parameters such as solution volume, type and volume of eluent solution, sample flow rate and volume and effect of matrix ions were investigated. Under the optimum conditions, the enrichment factor for Cr(VI) ions was 16.77 and the detection limit of the developed method (LOD) was found as 2.5 µg/L. The Cr(VI) levels in warious water samples were successfully determined using the developed method. In Cr(VI) adsorption studies performed by batch method, Cr(VI) adsorption capacity of TRIS-SG was calculated as 48.8 ± 2.1 mg/g.